Re: Napake na PORTALU in FORUMU
Prevtzer2 je napisal/-a:Grom je napisal/-a:Prevtzer2 je napisal/-a:V članku Metodologija treninga 2. del pod Trening za moč piše:
?
:D
Vidim da copy paste ne sprejema. Kakorkoli, pod trening za moč piše da naj bi bila izvedba v obeh delih giba (poz. in neg.) počasna. To seveda ni res, saj je ravno čim bolj eksplozivna izvedba v pozitivnem delu ena izmed ključnih sestavin treninga za moč.
Bil sem odsoten, pa nisem mogel odgovorit. Gašper me je opozoril, da je komentar na moj članek. Torej gremo...
Kot sem že v članku omenil, obstaja več vrst mišične moči, čeprav jih nisem našteval (absolutna, maksimalna, eksplozivna, hitrostna, reaktivna, vzdržljivostna).
Ne drži, da je eksplozivna izvedba pozitive vedno ključna pri treningu za moč. Še nujna ni. Ključna je SILA, ki jo mišica generira med delom, ta pa mora biti visoka in na razpolago, takoj ko jo potrebuješ. Za to pa poskrbi dobro treniran CNS prek mišičnoskeletnega sistema.
Maksimalna moč je maksimalna sila, ki jo posameznik lahko generira PROSTOVOLJNO. Izkaže se kot maksimalni odpor na statično breme ali kot počasno premikanje maksimalnega bremena. Absolutna moč pa je sila, ki jo mišica generira IZVEN REALMA PROSTOVOLJNEGA, kjer močno vlogo že igra emocionalni stres, endokrini sistem, skratka nezavedni del nas... to je tista absolutna moč, ki jo lahko izstisnemo iz sebe. Potem imamo tu še pojme kot so tekmovalni maksimum, ki je že precej blizu absolutni moči, a še vedno tudi precej daleč; in trening maksimum. Skratka ogromno različnih vrst moči.
Tema je preobsežna za en odgovor, en članek, eno knjigo. Ogromno gradiva je na to temo.
Newtonov 2. zakon: Sila je masa x pospešek.
Da mišica lahko generira visoko silo, potrebujemo dvoje: ali visoko maso (težko breme oz. utež) ali velik pospešek (eksplozivna izvedba giba oz. premika bremena iz točke A v točko B) ali oboje.
Problem lahko nastane pri varianti oboje - eksplozivni izvedbi pozitive z velikim bremenom - prevelika sila, ki jo generira mišica.
Newtonov 3. zakon: Zakon o akciji in reakciji
Ko težko breme pritiska na mišico, ta v kontra smeri pritiska na breme in je gib v mirovanju. Mišica mora na utež vplivati z večjo silo, saj jo le tako lahko premakne. Se pravi, ko treniramo v rangu blizu 1RM, je sila, s katero mora mišica vplivati na utež, da jo premakne že tako visoka in generiranje dodatne sile skozi pospeševanje giba ni pametno iz naslova poškodb, sploh strganja mišice ali vezivnega tkiva.
Lahko se še tako trudiš hitro premikati 1RM, pa ne bo šlo, ker je telo na robu zmogljivosti, sploh pri tekmovalnem maksimumu, kjer je v eksploziji dviga tehnika, moč, močna koncentracija - skoraj trans in predvsem ČUSTVEN STRES. Tam se že približujemo absolutni moči in prav zelo veliko manevrirnega prostora ni več.
Za prirast moči lahko treniramo na tri načine (Zatsiorsky):
1. metoda maksimalnega napora (dvig maksimalnega bremena) - ta način sem omenil v članku
2. metoda ponavljajočega napora (dvig submaksimalnega bremena do odpovedi)
3. metoda dinamičnega napora (eksplozivni balistični dvig submaksimalnega bremena) - tega si omenil ti
Potem so tu še druge metode treninga za moč, npr. pliometrika, katere "oče" je bil dr. Yuri Verkhoshansky, pa drugi ruski strokovnjaki Medvedyev, Vorobyev, pa bolgarski strokovnjaki npr. Tudor Bompa, pa Finci Paavo Komi itd. Tema je ful obsežna, različni avtorji, različna mnenja, prepričanja in dokazi...
Tako da, deloma se strinjam s tabo, razumem, kaj mi želiš povedat, deloma pa se ne morem strinjat s tabo, ker so celo Rusi in Bolgari uporabljali različne protokole pri treniranju svojih atletov...
Mislim pa, da je način, ki sem ga omenil dober začetek za nekoga, ki želi na varen način povečat svojo moč.
LP Robi