Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

FB skupina FB skupina 2

Danes je Pe apr 10, 2020 06:32

Q&A Uroš Sobočan - vzdržljivostni športi

<< x

Jody

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 249

Odgovor Po jun 06, 2011 18:18

Re: Q&A Uroš Sobočan - vzdržljivostni športi

Imaš kdaj/si imel težave z žulji? Meni se vedno pojavijo pri daljših tekih, na notranjemu delu stopala, v glavnem vedno le na desni nogi. Kaj priporočaš, kakšne tekaške nogavice, gel za zaščito...? Hvala že vnaprej :)
<< x

Jody

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor Po jun 06, 2011 20:08

Copate imam dovolj velike (dovolj prostora spredaj), me tudi nikjer drugje ne žulijo. To se mi sicer dogaja tudi v drugih čevljih, mene še natikači obžulijo (isto le desna noga), če malo več hodim... Lahko priporočaš kakšne tekaške nogavice, ali med njimi ni kakšne bistvene razlike? Ker sem gledala ene, pa so imeli zaščito za prste in peto, ne pa za zunanji del stopala...
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 10976

Odgovor Po jun 06, 2011 20:58

Mah ne delat znanstvene fantastike pa kupovat neke ekstra drage nogavice in podobno. Rešitev je enostavna. Vazelin :)
Priporočam, da vzameš tistega z Ognjičem, ker te še dodatno zaščiti pred vnetji. Pred daljšimi teki se dobro namaži (mast ne bo šla v kožo tako da ti ni treba pol ure masirat, razen če te kdo drug :D).

Pred vsako ultra tekmo se namažem v celoti (ja tudi tam). Lansko leto na Balatonu pri 30+ stopinj, kjer je hitra možnost vnetja kože zaradi drgnjenja (sol) nisem imel nobenih problemov. Ko sem sezul nogavice pa kot da ne bi tekel. Skratka super stvar.

Dobiš ga v DM-u, pod njihovo lastno znamko (Balea). Vprašaj, malo te bojo čudno gledali, to je njihov problem, reci takega, ki ima zraven še ognjič pa dobiš pravega.

Drugače je rešitev tudi dvojne nogavice a o tem kdaj drugič med kakimi tekaškimi nasveti ;)
<< x

Jody

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor Po jun 06, 2011 21:12

UrosS je napisal/-a: Pred daljšimi teki se dobro namaži (mast ne bo šla v kožo tako da ti ni treba pol ure masirat, razen če te kdo drug :D).

Mogoče bi pa ravno to pomagalo... :D
Drugače me pa ne žuli vse povprek, le zunanji del pod palcem, tisti hribček (ne poznam pravilnega izraza:) ). In ja, vsi copati me...res, še natikači :)
Hvala vama za nasvete, bom najprej poskusila s tem vazelinom, če pa ne bo ok, pa še tiste nogavice. Če pa še vedno ne bo v redu, boš pa ti Uroš malo pohitel z novim člankom... Slika
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Po jun 06, 2011 21:29

Jody je napisal/-a:Mogoče bi pa ravno to pomagalo... :D

Slika

To je klasika, še posebej če si pronator (kar sklepam da si, če ti odgovarjajo Salomonke), ker je pritisk na palec večji.

Jody je napisal/-a:Če pa še vedno ne bo v redu, boš pa ti Uroš malo pohitel z novim člankom... Slika

Počasi, počasi...se daleč pride ;)
<< x

Lynx

Pleničar

Vnosov: 81

Odgovor Po jun 06, 2011 22:27

Uroš, super si! Iz tvojih postov sem se naučil že masikatero koristno stvar. Hvala za tvoj čas! Slika

In zdaj še moje vprašanje:

1. Zanima me, kako se optimalno ogrejemo pred tekaškim treningom?

Verjetno je lahko osnova nekaj lahkotnega teka potem pa raztezanje. Zanima me, kakšno raztezanje narediti? Ali je to klasično ali dinamično? Bral sem, da klasično raztezanje poslabša sposobnost mišic v moči in eksplozivnosti. To je tudi eden od razlogov zakaj se pred kvihtanjem ne ogrevam na ta način. Drugi razlog je, da pretirano statično raztezanje med in po terningu povzroči, da iz mišiče do določene mere stisnemo kri. Pri teku pa bi verjetno klasično raztezanje vendarle prišlo prav po končanem teningu?
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Po jun 06, 2011 22:42

Hvala Lynx

Klasičnemu ogrevanju se tudi sam izogibam. Večinoma naredim tako, da je prvi kilometer ogrevalni oziroma, da vidim, kako je telo razpoloženo, potem pa na tem bazira celotni trening. Torej dinamično. Če se počutim ok grem do max, če ne naredim nekoliko počasnejšega, daljšega, itd. Skratka lažje kreiraš treninge, da ti ne postane preveč monotono in nikoli načeloma ne veš, kaj te čaka. Razen ko se za kako stvar pripravljam, je večino treningov vnaprej oblikovani. Hočeš ali nočeš :)
Pri klasičnem raztezanju se lahko tudi hitreje poškoduješ, konec koncev so mišice še vedno hladne, ko izvajaš raznorazne akrobatske vaje.

Sem pa absolutni zagovornik klasičnega raztezanja. Mišice so ogrete a zategnjene, zato je prav, da jih raztegneš in nekoliko razbremeniš. Obenem umirjaš telo, zato lahko vse skupaj vzameš kot nek ritual. Telo si to zasluži.

Vsako jutro (ko ne pozabim :) ) se tudi raztezam takoj ko vstanem. Recimo temu pozdrav soncu. Počasi, ne naglo, prebudiš telo in si pripravljen na nov dan.
<< x

Scooby

Uporabniški avatar

Senior Member

Vnosov: 974

Kraj: Dol pri Ljubljani

Odgovor To jun 07, 2011 09:19

Jaz že od lanske jeseni uporabljam za tek večinoma samo tekaške nogavice iz Hoferja. Moram rečt, da so za to ceno zakon. Nimam nobenih problemov z žulji ali čim podobnim. Imam pa dve vrsti. Ene tanjše in ene malo debelejše. V cestnih supergah uporabljam oboje, v Salomonkah pa sedaj samo debelešje.

Sem pa sedaj kupil en par teh nogavic iz Hervisa, ki jih omenja MKC ampak jih še nisem stestiral.
"Pure adrenaline attached to a license plate!"
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor To jun 07, 2011 10:29

Meni osebno niso všeč (X-fact), imajo preveč "ostra" vlakna. Hoferjeve so zakon, prav tako imam kar nekaj komadov od Polzele, ki ima svojo športno linijo nogavic.
<< x

Scooby

Uporabniški avatar

Senior Member

Vnosov: 974

Kraj: Dol pri Ljubljani

Odgovor To jun 07, 2011 11:26

Ampak so Hoferjeve res bolj mehke kot tele x-fact. Sem že v Hervisu opazil še predno sem jih kupil. Takole potem vidiš kaj lahko naredi vizualna predstavitev izdelka...vsi tisti napisi in tehnolohije naštete na ovitku od x-fact...potem mora bit pa že res super nogavica. :)))
"Pure adrenaline attached to a license plate!"
<< x

smartbuy

Uporabniški avatar

Pleničar

Vnosov: 75

Odgovor To jun 07, 2011 12:07

Kakšno imaš mnenje o CEP nogavicah?
podpis štrajka
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor To jun 07, 2011 12:19

Cep-k nimam imam neo tujo firmo, ker sem dobil kot testne. Vsekakor priporočam, ampak ne za teke do ene ure, vse kar je nad dve uri za manj se ne splača oziroma ni pravega efekta, razen v regeneracijske namene. Torej, da jih nosiš po treningih, med spanjem itd. Obnesejo se tudi po konkretnem treningu nog v fitness-u.
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor To jun 07, 2011 15:04

Glede nogavic si napisal čist pravilno, vsak mora najti tisto kar njemu odgovarja.

Na kolesu načeloma izvajam 2x daljše treninge oziroma spet odvisno od intenzivnosti. Glede teh con se sam ne orinetiram po njih ampak poslušam telo. Če je sposobno dava vse od sebe, če ne boljše da sploh ne začneva. Ker sem precej natreniran težko dosežem visok utrip, obenem se mentalno umirjam (dihanje, etc.) zato zdržim dlje časa, oziroma se telo zelo hitro umiri.

Na stacionarcu pa se da absolutno naredit boljši trening pri višjih "vrtljajih" kakor pa na cestaku, vse je odvisno od tega kako se potrudiš ;)
<< x

smartbuy

Uporabniški avatar

Pleničar

Vnosov: 75

Odgovor Sr jun 08, 2011 12:49

UrosS je napisal/-a:Cep-k nimam imam neo tujo firmo, ker sem dobil kot testne. Vsekakor priporočam, ampak ne za teke do ene ure, vse kar je nad dve uri za manj se ne splača oziroma ni pravega efekta, razen v regeneracijske namene. Torej, da jih nosiš po treningih, med spanjem itd. Obnesejo se tudi po konkretnem treningu nog v fitness-u.

Na kolesu si jih mogoče uporabljal? če ne jih bom pa nosil za regeneracijo.
podpis štrajka
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Sr jun 08, 2011 12:57

Nisem, tako kot si napisal samo po. Me preveč tiščijo, ker ti meča dosti manj delajo in je nevarnost, da ne dobiš dovolj krvi v stopala zato ti jih odsvetujem.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Vzdržljivostni športi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

FB skupina FB skupina 2