Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

Warrior Solo Bar 35 g Maxx Burner

Danes je Po okt 14, 2019 14:57

Višek OH in ne maščob

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63848

Odgovor Če avg 31, 2017 10:55

Višek OH in ne maščob

Te dni svetovni časopisi poročajo o rezultatih nadvse zanimive in relevantne epidemiološke raziskave, ki jo bo objavila ugledna revija The Lancet.

V dolgoletni opazovalni študiji, v katero je bilo vključenih 135.335 ljudi med 35 in 70 leti iz 18 držav, so ugotavljali povezavo med razmerji makrohranil v prehrani (ogljikovi hidrati, beljakovine in maščobe) ter umrljivostjo oziroma pojavnostjo različnih bolezni.

Ključne ugotovitve:
● preveč ogljikovih hidratov škodi;
● uživanje maščob je pomeni manjšo umrljivost in obolevnost;
● vnos nasičenih maščob je povezan Z NIŽJIM tveganjem za možgansko kap;
● vnos skupnih maščob ni povezan z infarktom in drugimi srčno-žilnimi obolenji.

Kot je že v navadi pri novejših raziskavah o prehrani, tudi ta skupina raziskovalcev opozarja, da je globalne prehranske smernice nujno premisliti in spremeniti, saj niso v skladu z empiričnimi dognanji (Dehghan in sod., 2017).

DEHGHAN, M., MENTE, A., ZHANG, X. in sod., 2017. Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study. The Lancet.

Slika
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

miki80

Posting Freak

Vnosov: 1277

Odgovor Če avg 31, 2017 11:03

Re: Višek OH in ne maščob

Vseeno pa piše

A diet that includes a moderate intake of fat and fruits and vegetables, and avoidance of high carbohydrates, is associated with lower risk of death, research with more than 135,000 people across five continents has shown.

IMO je keto bolj zdrava izbira.
<< x

FRAN

Senior Member

Vnosov: 728

Kraj: Štajerska

Odgovor Če avg 31, 2017 12:54

Rese je, da česarkoli preveč lahko škodi!

Jaz imam izkušnje z OH, da sem se dobesedno nažiral z njimi! Nor sem bil npr. na razkuhane testenine z raznimi polivkami, pa štrudli...ustrezna temu je bila tudi prekomerna telesna teža.
No, sedaj ko dajem prednost maščobam sem pa zmeren pri hrani... Ali je to placebo efekt ali je igralec pri vsem tem inzulin pa lahko spet debatiramo.

Za mene je fascinantno to, da hrana z prevladujočimi OH povzroča višje vrednosti trigliceridov v krvi, hrana z prevladujočimi M pa nizke vrednosti...
»Naj bo hrana vaše zdravilo. Naj bo zdravilo vaša hrana.« Hipokrat
Na ketogeni prehrani - striktni od 28.10.2013
Delni post ali Intermittent fasting
<< x

miki80

Posting Freak

Odgovor Če avg 31, 2017 13:03

Pri OH je problem to, kar si napisal, same po sebi niso škodljive, per se, razen verjetno beli sladkor (zaradi fruktoze), ampak problem je v previsokem vnosu kalorij in ker telo zaradi OH zgubi "naraven mehanizem za kontroliranje vnosa hrane".
<< x

miki80

Posting Freak

Odgovor Če avg 31, 2017 14:11

No ja, genom je pri ljudeh zelo zelo identičen, dvomim da je lahko tu razlike. Verjetno je razlog v adaptaciji, kar pa ne pomeni da so razlike v fiziologiji.

Vrni se na Splošno o prehrani

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Warrior Solo Bar 35 g Komplet knjig Bemumast