Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

Crush Bar FORUM Yamamoto Raden + GRATIS Keel

Danes je Če okt 17, 2019 03:53

Jajca in razmerje omega 3/omega 6

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

Deadweight

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 127

Kraj: Maribor

Odgovor Po apr 03, 2017 17:06

Jajca in razmerje omega 3/omega 6

Pozdrav!

Mene pa zanima tole. Recimo, da pojem 3 rahlo popečena domača jajca vsak dan pečena na kokosovem olju. Po podatkih iz nutritiondata vsebujejo okoli 3500mg omega 6 maščob in le 210mg omega 3. Idealno razmerje med omega 6 in omega 3 po večini znanstvenih člankov je nekje od 1:4 do 4:1, povprečje zdravih neindustrializiranih držav okoli 1:1.

Torej po moji logiki, če ješ jajca vsak dan in že samo od tega dobiš ogromno omega 6, jih moraš zelo dobro skombinirat z ostalo hrano, ki vsebuje dosti omega 3 da ohraniš zdravo razmerje maščob, ali se motim? Torej obvezno dosti zelenjave aka brokoli, cvetača in verjetno par g ribjega olja. Kako so lahko po tem kriteriju jajca sploh zdrava, če imajo razmerje 16:1, kar je identično zahodnjaški prehrani, za katero vemo kake posledice pušča. Vem, da imajo jajca dosti vitaminov, mineralov in ostalih snovi, ampak vseeno... Ampak recimo, da hočem alternativo ribjemu olju in ribam za uravnotežit razmerje. Kaj bi priporočali? Se da dobit dovolj omega 3 iz lanenega semena ali chia semen zblendanega v smoothieje? Bral sem o pretvorbah, ki pravijo da so od 5-20%, kar je precej slabo. Ampak to velja za čista olja, nikjer pa ne najdem za semena sama. Če mi zna kdo odgovorit mu bom hvaležen za pomoč :)
<< x

miki80

Posting Freak

Vnosov: 1277

Odgovor Po apr 03, 2017 20:31

Re: Jajca in razmerje omega 3/omega 6

Pazi še to...človeško mleko, verjetno najbolj idealno živilo za primeren razvoj naše vrste...ima razmerje o6 vs o3 kar 9:1

Kaj nam to pove? :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63848

Odgovor Po apr 03, 2017 20:57

ne dobis toliko omega 6 skupaj
+ predvsem so prave omega 5 ki so lahko protivnetne predvsem pod pogoji malo inzulina + imajo cel kup koristnih snovi ki uravnavajo med drugim tudi vnetna stanja.. ni vse tako enostavno kot nam hocejo predstaviti da gre le za omega in omega 3.. veliko presirok pogled

v vsakem primeru gre za ekstra popolno zivilo. all out. lahko ješ le jajca in boš zdrav, vitek in živ človek
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

Deadweight

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor To apr 04, 2017 08:35

Hvala še 1x za odgovor :) No, pol me skrbi za brezveze, sploh ker dobim jajca najboljše možne kvalitete. V bistvu iščem način, da si pozdravim telo od resne bolezni (začetna MS) in vseh simptomov, ki jih to zajema. Bil sem že na LCHF oz. ketonski lansko leto za par mesecev in sem se počutil precej dobro, bil tudi skoraj brez simptomov, pa me je domača kuhinja spet premamila in sem začel jesti veliko OH ter malo maščob. Za 3 mesece sem letos v upanju da bo kaj boljše šel tudi na vegansko polnovredno hrano (80% OH, 10% B, 10% M), pa sem se počutil samo še slabše in totalno brez energije - mogoče tudi zaradi nizkega holesterola - 3.8, HDL 2.3, LDL 1.7, T 1.

Tako da zdaj grem nazaj na Keto in če mi bo pasala bom tam tudi ostal. Itaq bom redno (vsake 3 mesece) preverjal holesterol in ostale krvne parametre, hotel sem se dokončno prepričat da so jajca tapravo živilo (sploh ker ne jem mesa razen rib) in jih bom užival kar dosti :)

Ja, človeško mleko je bomba - za dojenčke :) Težko je sklepat iz tega ali je isto razmerje maščob in ostalega zdravo oz. potrebno tudi ko zrastemo. Narava že ve kaj dela :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63848

Odgovor To apr 04, 2017 14:41

rumenjak in maslo sta top živili
holesterol pa je izredno pomembno hranilu.. tudi zelo pomembno za pravilno delovanje črevesne stene oziroma enterocitov!
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

Deadweight

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor To apr 04, 2017 15:45

Zgleda, da je možno da tud nizek holesterol pri meni vpliva na vse skupaj in zato ne okrevam, čeprav že skoraj 1 leto pičim res asketski lifestyle. Katerokoli varianto prehrane sem že imel, sem se potrudil da je bila kar se da zdrava + 10-20g glutamina/dan že skoraj leto dni, pa še par mesecev kolagen 10g. Zraven ostalih dodatkov seveda. Moram pa povedat, da sem pred dnevi prvič jedel jajca po nekaj mesecih brez vsake živalske hrane in sem se takoj boljše počutil. Tudi več energije je. Podobno tudi po ribah. Mogoče telesu res manjka gradnikov, da popravi vse skupaj.

To bi še vprašal, ker se ravno spravljam nazaj na ketonsko. Zdaj sem 4. dan na nizkih OH - pod 50g (danes okoli 30g), maščob dnevno od 160-180g, B 60-80g. Opažam, da je telo začelo spuščati vodo in zato sem že začel bolj soliti hrano, zraven pa elektrolite. Ker sem malo lesen pri vsem skupaj - je le že preteklo približno 1 leto in sem malo pozabil, še moram na kaj paziti pri prehodu? Telo pa mislim da zna kar dobro kurit maščobo, ker sem jo v zadnjem letu konstantno zgubljal in sem že ZELO suh (193cm, 72kg). Bo treba dobit gor tud kak kg mišic :)
<< x

FRAN

Senior Member

Vnosov: 728

Kraj: Štajerska

Odgovor To apr 04, 2017 18:48

Deadweight je napisal/-a:Moram pa povedat, da sem pred dnevi prvič jedel jajca po nekaj mesecih brez vsake živalske hrane in sem se takoj boljše počutil. Tudi več energije je. Podobno tudi po ribah. Mogoče telesu res manjka gradnikov, da popravi vse skupaj.
Telo pa mislim da zna kar dobro kurit maščobo, ker sem jo v zadnjem letu konstantno zgubljal in sem že ZELO suh (193cm, 72kg). Bo treba dobit gor tud kak kg mišic :)

Verjetno si oslabel zaradi veganske prehrane...
Podobno je opisal v svoji knjigi Robb Wolf za svoja najstniška leta ko je bil še vegetarijanec.
»Naj bo hrana vaše zdravilo. Naj bo zdravilo vaša hrana.« Hipokrat
Na ketogeni prehrani - striktni od 28.10.2013
Delni post ali Intermittent fasting
<< x

Deadweight

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor To apr 04, 2017 19:16

Pojma nimam, je pa možno zaradi premalo beljakovin. Sicer sem že 3 mesece nazaj (preden sem začel jest vegansko) imel samo 74kg, tako da nekaj dosti zaradi tega pomoje nisem izgubil. Nekaj sem še izgubil maščobe, nekaj pa sigurno tudi mišične mase. Definitivno pa moram začet pridobivat težo, ker sem na spodnji še normalni meji in se mi zdi, da še naprej izgubljam... Kakšen nasvet, da pridobim kako kvalitetno kilo brez dvigovanja uteži? Trenutno žal ne morem v fitnes ali kaj podobnega, lahko pa delam recimo sklece, ipd.

Glede kalorij pa imam trenutno nekje od 2000-2200, po izračunih mi telo kuri nekje 2000, morda manj. Bi moral povečati kalorični vnos, sploh na račun beljakovin?
<< x

miki80

Posting Freak

Vnosov: 1277

Odgovor To apr 04, 2017 20:06

Sklece, zgibe, etc za gornji del telesa. Noge bodo težje pridobile na masi, počepi na eno nogo za začetnike, ampak to hitro človek preraste...
<< x

Deadweight

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor To apr 04, 2017 21:56

Kaj pa glede beljakovin? Bi v mojem primeru moral povišat ali je ok tako kot imam? V preteklosti sem poskusil tudi kar nekaj Wheyjev (koncentratov), pa me je po vseh močno napenjalo in sem imel težave s prebavo. Tako da sklepam, da mi ni pasala bodisi laktoza, bodisi kazein. Bi moral probat izolat? Sem pa recimo 1 leto nazaj ko sem užival več beljakovin pridobil kar nekaj mišične mase in to popolnoma brez vadbe. Mogoče bi moral to ponoviti :)
<< x

gapi

Senior Member

Vnosov: 645

Odgovor To apr 18, 2017 20:32

si računal če imaš dovolj železa?
“Naša hrana bi morala biti naša zdravila
in naša zdravila naša hrana!” -Hippokrates
<< x

Deadweight

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor To apr 18, 2017 23:05

Železa dobim več kot dovolj :) Vse natančno beležim z aplikacijo cronometer, dodal sem tudi ogromno custom hrane in receptov z vsemi makro/mikrohranili, tako da imam res preračunano v nulo. Aplikacija pravi, da sem konstatno nad 97% ciljev, pokriti so vsi vitamini, minerali (ponavadi celo kalij), aminokisline, maščobe, net carbi pod 40g dnevno, dovolj vlaknin, razmerja pa običajno 75-80% M, 15% B in 5-10% OH. Nastavljeno pa imam srednje-striktno ketogeno dieto z željo pridobit malo teže.

Mislim, da se mi telo počasi prilagaja in da ko pojem/popijem nekaj z dosti maščobami - recimo doma narejeno kokosovo mleko oz. kefir iz tega (tam okoli 100g M na 500ml mleka) me včasih kar konkretno pogreje (občasno me je vmes zeblo, zdaj več ne) in nisem lačen tudi po pol dneva. Očitno telesu počasi začenja prijat maščoba :)

Vrni se na Splošno o prehrani

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Warrior Solo Bar 35 g Postani Fit