Izšla je deveta številka revije Maxx Fitness & Bodybuilding

Maxx Fitness & Bodybuilding

Crush Bar FORUM Yamamoto Raden + GRATIS Keel

Danes je Ne dec 15, 2019 09:13

Eden najbolj zanemarjenih dodatkov

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63918

Odgovor Če dec 17, 2015 14:23

Eden najbolj zanemarjenih dodatkov

Po mojih izkušnjah Citrullin malate dela super vendar v odmerkih okoli 10 g ali celo več. Še posebaj na LCHF, beljakovinskih ali nizkokaoličnih dietah. Zato je tudi pomembna sestavina novega Maxximum Mind&Muscle boosterja

Eur J Nutr. 2015 Dec 11. [Epub ahead of print]
Acute citrulline malate supplementation improves upper- and lower-body submaximal weightlifting exercise performance in resistance-trained females.
Glenn JM1,2,3, Gray M4,5, Wethington LN4, Stone MS4,5, Stewart RW Jr4,5, Moyen NE5.
Author information
Abstract
PURPOSE:

Citrulline malate (CM) is a nonessential amino acid that increases exercise performance in males. However, based on physiological differences between genders, these results cannot be extrapolated to females. Therefore, the purpose of this investigation was to evaluate effects of acute CM supplementation on upper- and lower-body weightlifting performance in resistance-trained females.
METHODS:

Fifteen females (23 ± 3 years) completed two randomized, double-blind trials consuming either CM (8 g dextrose + 8 g CM) or a placebo (8 g dextrose). One hour after supplement consumption, participants performed six sets each of upper- (i.e., bench press) and lower-body (i.e., leg press) exercises to failure at 80 % of previously established one-repetition maximum. Immediately after each set, repetitions completed, heart rate and rating of perceived exertion (RPE) were recorded.
RESULTS:

Repeated-measures analysis of variance indicated that subjects completed significantly (p = .045) more repetitions throughout upper-body exercise when consuming CM versus placebo (34.1 ± 5.7 vs. 32.9 ± 6.0, respectively). When consuming CM, similar significant (p = .03) improvements in total repetitions completed were observed for lower-body exercise (66.7 ± 30.5 vs. 55.13 ± 20.64, respectively). Overall RPE score was significantly lower (p = .02) in upper-body exercise when subjects consumed CM versus placebo (7.9 ± 0.3 and 8.6 ± 0.2, respectively). The supplement consumed exhibited no significant effects on heart rate at any time point.
CONCLUSIONS:

Acute CM supplementation in females increased upper- and lower-body resistance exercise performance and decreased RPE during upper-body exercise. These data indicate that athletes competing in sports with muscular endurance-based requirements may potentially improve performance by acutely supplementing CM.

Slika
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

mcalex

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 2451

Odgovor Če dec 17, 2015 16:48

Re: Eden najbolj zanemarjenih dodatkov

Ko sem ga jaz par let nazaj zagovarjal so se delali norca iz mene
Fit Tovarna Coach - Aleksander
aleksander@fittovarna.com
<< x

vidorando

Posting Freak

Vnosov: 2143

Odgovor Če dec 17, 2015 16:54

mcalex je napisal/-a:Ko sem ga jaz par let nazaj zagovarjal so se delali norca iz mene

ja, vendar ti zagovarjaš vse dodatke... Tudi čiste bedarije kot npr. beta-ecdysterone in druge podobne...
<< x

vidorando

Posting Freak

Vnosov: 2143

Odgovor Če dec 17, 2015 17:01

Aja, bi se dalo dobit celoten opis sestave izdelka?
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63918

Odgovor Če dec 17, 2015 17:10

bo dodano v spletno v kratkem
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

vidorando

Posting Freak