Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

Cruhs Forum Maxx Burner

Danes je Pe jul 19, 2019 02:59

vprasanje za stašo!!!!!!

Moderatorji: UrosS, Stasa, Grom, Metka

<< x

mausika

Pleničar

Vnosov: 6

Odgovor Če jul 24, 2003 10:41

vprasanje za stašo!!!!!!

pozdravljena!

sem nova na forumu in sita odvecne teze in nenehnega boja s kilogrami. voljo imam, mi pa manjka znanja. kot vsaka &quot;normalna&quot; zenska sem ze nestetokrat poskusila z dijetami in hitrimi resitvami, ampak vidim da rezultati niso dolgotrajni, pocutje in samozavest pa temu primerna. moje vprasanje pa je: ali si ti tudi osebna trenerka? rada bi, da bi mi nekdo pomagal in vidim, da ti zadevo kar dobro obvladas.
shujsala bi rada 15 kg. visoka sem 177 in imam 83 kg. stara sem 25 let. sem povprecno aktivna in zeljna sportnega telesa.
pomagaj(te)!!!!!

lp
<< x

Stasa

Uporabniški avatar

Sugar Free

Vnosov: 4235

Odgovor Če jul 24, 2003 19:00

Zdravo,

že to, da si ugotovila, da klasične &quot;diete&quot; (sovražim to besedo) niso učinkovite, kaj šele, da bi prinašale dolgoročne rezultate, je dober začetek.

Uspešno hujšanje zame predstavljata dva elementa - izguba maščobe (in ne le kilogramov) + dolgoročno ohranjanje novopridobljenega procenta maščobe. Tega stanja pa se ne da doseči z nekimi hitrimi dietami, raznimi zeljnatimi juhami, sadnimi in trimesečnimi dietami. Kaj izhaja iz tega? Potrebno je spremeniti prehranjevalne navade. Dolgoročno, brez časovnih omejitev. Le tako boš kvalitetno in brez naporov dosegla željeni cilj.

Pri hujšanju velja splošno pravilo, da moramo porabiti več kalorij, kot jih zaužijemo. Vsak mora zase ugotoviti, kolikšen je njegov dnevni vnos kcal, pri katerem bo hujšal, izgubljal maščobo oz. bo njegova &quot;teža&quot; stagnirala. Dnevna poraba kcal je pri vsakem človeku drugačna ter predvsem odvisna od številnih dejavnikov (hitrost presnove, delo, ukvarjanje s športom,...).Zato se mi tudi zdijo razne krožeče univerzalne diete, kjer je posamezen obrok preračunan na gram, čista bedarija. Ni namreč take diete, ki bi vsem omogočala enako optimalno izgubo maščobe. Možno je napisati živila, ki naj bodo na jedilniku ter neka osnovna razmerja med B, OH in M (še ta so namreč relativna), vendar moraš količine in kalorije v končni fazi določiti sam.
Kako te količine oz. kcal ugotoviti? Enostavno - z eksperimentiranjem. Za začetek si vzameš neko osnovo (npr. 1500 kcal), nato pa te kcal razdeliš na beljakovine, ogljikove hidrate in maščobe. Meni se zdi zelo vredu razmerje 40% B, 30% OH in 30% M. Ne govorim o gramih, temveč o kcal posameznih makronutrientov. Razmerje je lahko tudi drugačno, napisala sem le to, kar ustreza meni. Nato se nekaj časa (npr.) 2 tedna prehranjuješ po vzorcu, ki si si ga zastavila ter nato oceniš morebitne spremembe. Če nisi izgubila nič maščobe oz. si se celo zredila, zmanjšaš kcal. Če hujšaš prehitro (torej poleg špeha še izgua mišic), dodaš nekaj kcal. Neko normalno povprečje izgube maščobe bi se naj gibalo okoli 0,5 kg na teden.

Priporočljiva živila na dieti: ovseni kosmiči, jajčni beljaki, skuta, veliko vlaknaste zelenjave, pusto meso (piščančje, puranje, konjsko,...), morski sadeži in ribe, laneno, ribje in olivno olje. Ta živila bi morala biti zastopana v precejšnji meri. Sadje vsebuje veliko fruktoze, ki iz vidika hujšanja (kljub nizkemu glikemičnemu indeksu!) ni priporočljiva, zato ga omejiš le na sadež ali dva dnevno. Pij veliko vode, obroke razdeli dnevno na 4-5 (ješ vsake 3 ure, s tem med drugim tudi preprečuješ morebitne napade lakote).

Lahko ti še kot primer povem, da sem visoka malo manj kot ti (175 cm), dnevno pojem okoli 120 - 150 g B, 40-70 g OH in 50-70 g M (med 1300-1600 kcal). Meni takšno razmerje odgovarja. Da pa ti lahko napišem kaj več glede tvojih prihodnjih obrokov :), boš morala napisati kaj več o tvoji prehrani - kaj ješ, koliko česa, ...

LP, Staša

P.S.: Ne, nisem osebna trenerka, imam pa dobrega učitelja :)
<< x

mausika

Pleničar

Odgovor Po jul 28, 2003 08:21

ciao!

pozdravljena Staša!

zelo sem bila vesela tvojega izčrpnega odgovora in nasveta kako in kaj.
bom malo opisala svoje prehranjevalne navade in aktivnosti.
prehrana: mislim, da je velika napaka ki jo delam ta, da ne jem redno. jem sicer 3-4 krat na dan, ampak kakor kdaj. vcasih veckrat vcasih manjkrat. sem pa tudi, kako bi rekla &quot;emotional eater&quot;. jem, kadar sem potrta, osamljena. sibka tocka pa so tudi sladkarije. druga plat moje prehrane, pa je tudi ta, da vsak dan jem zelenjavo, eno jabolko, od mesa pa samo piscancje in puranje in tuno. samo potem se mi pa enkrat kar &quot;strga&quot; in bi pojedla vola. pa niti ne toliko zaradi samega okusa hrane kot zaradi občutka sitosti.
aktivnosti: za svojo težo sem precej aktivna. naj prvo omenim, da mi nihče ne verjame, da imam toliko kg. verjetno, ker imam precej mišične mase. ze dolgooooo časa (zdaj sicer ne že par mesecev, zaradi poškodbe gležnja) hodim na aerobiko in body pump. v enem obdobje sem celo shujšala za 6 kg in sem bila zeloooo ponosna nase in zadovoljna s svojim zgledom, ampak sem se zredila nazaj, ker sem takrat precej zmanšala vnos hrane in sem imela občutek da sem konstantno lačna. potem je prišla poškodba(zdaj že kar ok) in smo spet tam.
ta začaran krog me že pošteno utruja in sem si že nekako rekla, da taka pač sem in najbolje, da se sprijaznim s svojim telesom. AMPAK, je pa še drugi glas v meni, ki me vidi vitko in športno in zdravo in srečno, ker mi je uspelo. in ravno zato sem se obrnila nate, ker ne vem če imam moči(in znanja) da mi uspe. najbolj od vsega pa me potre, da moje prijateljice(čeprav se mogoče sliši otročje) izgledajo vitke, so pa precej manj aktivne kot jaz.
ne me narobe razumeti, jaz obožujem šport in občudujem ljudi, ki skrbijo zase. jezi me dejstvo, da sama precej športam, pa se ne vidi toliko kot bi jaz želela......edino kar si resnično želim je, da bi me nekoč ljudje pogledali in rekli(ali si mislili):&quot;Ta pa se s športom ukvarja&quot;...ali....&quot; glej kako športno telo ima&quot;!

ali preveč sanjam?

p.s. hvala še enkrat. super si!!!:)
<< x

Stasa

Uporabniški avatar

Sugar Free

Odgovor Po jul 28, 2003 21:50

Pozdravček,

kot sem že omenila, probaj si hrano razdeliti na čimveč delov. Tudi meni so se včasih zdeli 4 obroki ogromna količina hrane - prav siliti sem se morala, da sem lahko tolikokrat jedla. Kaj šele 5-6 obrokov, kolikor pojem zdaj. Seveda so moji obroki temu primerno majhni (od 250 - 350 kcal).

Svetujem ti tudi, da si začneš voditi dnevnik prehrane. Šele z zapisovanjem dobiš občutek, kaj in koliko sploh ješ. Tisto &quot;od oka&quot; je zelo varljivo - skoraj 100% poješ preveč - tako kalorij kot OH, B pa ponavai premalo. Pred nekaj dnevi sem objavila tabelo za vodenje prehrane (vsebuje tabelo živil in formulo za preračunavanje, kar zelo olajša izračun posameznega obroka in evidenco tekom dneva). Tabelo najdeš pri enem izmed mojih postov v tej debati:

http://www.maxximum-portal.com/forum/vi ... p?tid=1679

Tako si določiš nek prehranjevalni režim, se ga nato držiš in po določenem času po potrebi modificiraš glede na to, kaj si v tem času dosegla. In to gre res najlažje, če imaš vse evidentirano.

Tudi sama sem nora na sladkarije vseh vrst in priznam, da sem imela na začetku prave probleme zaradi tega. Vendar sem sčasoma začela eksperimentirati sama in tako se mi je nabral že lep kupček receptov za manjkalorične oz. alternativne sladice - od pudingov, krem, biskvitov, palačink, čokoladic, tortic,... brez tega pomojem ne bi preživela :) Recepte najdeš v rubriki Recepti na forumu in rubriki Prehrana na portalu.

Mislim, da ni nikogar na tem forumu, ki pazi na prehrano, da nima dneva, ko bi lahko pojedel vse pizze, sladoled in čokolado tega sveta. In pomojem je v vsakem primeru slabo, če se na silo zadržuješ in sam sebi sugeriraš, da ti to ni potrebno. Saj v resnici ti res ni, vendar bo prav gotovo prišel dan, ko ti bo prekipelo in boš pojedel vso odrekano hrano in še več za nazaj. Zato mislim, da je najbolje, če si določiš en dan v tednu, ko si privoščiš karkoli se ti zahoče. Pri meni je to ponavadi nedelja - takrat grem na pizzo pa tudi kakšen sladoled ali čokolada pade :) In kar je najpomembnejše - po vsej tej &quot;prepovedani&quot; hrani nimam slabe vesti, saj vem, da bom naslednji dan spet jedla po ustaljenem ritmu. Ni to bolje kot da se moraš vsak dan znova prepričevati, da ne smeš pojesti tistega snickersa, big macka ali česarkoli že, nato pa se ti strga in se boš totalno prenajdel? In to še ni tako zlo - najhujše je to, da imaš potem ponavadi tako slabo vest, da vržeš puško v koruzo in si rečeš: &quot;tako, sedaj pa sem itak vse zaj...., bom zažela spet v ponedeljek...&quot; In do tega ponedeljka spet veselo ješ, vendar se tudi ta, nova dieta, ponavadi konča isto kot prej... in to se res ponavlja, kot praviš ti, si v začaranem krogu, psiha pa vedno bolj na dnu, da ne govorim o kilogramih.

Pišeš, da ješ veliko zelenjave, pusto meso, s sadjem ne pretiravaš... vse to je OK. Dodaj še nekah ovsenih kosmičev za zajtrk (super so kuhani v mleku s sladilom in žličko pravega kakava v prahu). Kaj pa skuta? Lahko jo pripravljaš na 101 način - od sadnih skut (za okus zadostuje že mala količina sadja), do raznih namazov,... jaz jo uporabim tudi za gratiniranje, zmešano z malo jogurta in jajcem. Zelenjava sedaj itak ni problem, ko je toliko sveže. Solate pripravljaj z žlico olivnega olja (jaz se včasih prekršim tudi z bučnim - ni je čez kumarično solato s čebulo + bučno olje ;) ). Kaj pa laneno olje in ostale maščobe? Tudi te je pametno dodati. Jaz trenutno jem le ogljikove hidrate, ki jih dobim iz kosmičev (zjutraj in mogoče še drugi obrok), tekom dneva pa le iz zelenjave (plus kolikor jih je v skuti, jogurtu,..).

O fitnessu si kdaj razmišljala? Jaz sem začela z aerobiko, hodila kaki 2 leti, nato pa me je kolegica prepričala, da grem z njo na fitness. In mi ni bilo nikoli žal, ne le to - za nič na svetu ne bi več zamenjala fitnesa z npr. aerobiko. Sicer je to stvar posameznika, res je, da večini žensk ustreza prav aerobika, vendar se mi zdi, da se da veliko bolj manipulirati s telesom ravno na fitnessu - prednost daješ tistim delom telesa, katerim hočeš, lahko izvajanje aerobnih vaj,...

Upam, da sem kaj pomagala :)

LP, Staša
<< x

mausika

Pleničar

Odgovor To jul 29, 2003 07:05

spet jaz!

Draga Staša!

res, najlepša hvala, da si si vzela čas in me malo razsvetlila. zdaj mi je veliko lažje, ko vidim, da se pravzaprav vsak od nas trudi, da bi se dobro počutil in seveda tudi dobro izgledal. bom poskusila z večimi obroki.
Zadela si v polno s trditvijo o količini prehrane &quot;od oka&quot;. zdaj šele vidim, da ne da tako zelo veliko preveč pojem nezdrave hrane, kot velike količine.
zdaj je ura 7.50 in sem si s seboj v službo prinesla jabolko in banano, bom pa kupila še polnozrnato žemljo. nekako sem se navadila, da dopoldan jem samo sadje, ampak verjetno zato sledi prenajedanje v popoldanskem in večernem času.
s fitnessom sem ze poskusila, ampak po pravici povedano mi manjka samozavesti in samodiscipline. zaenkrat mi je nekako lažje &quot;skriti &quot; se v skupino. če razumeš....
mi je pa zelo všeč body pump(verjetno poznaš). se mi zdi nekako dobra alternativa fitnessa. zaenkrat:)
konec tedna grem na morje za 14 dni, ampak takoj ko se vrnem začnem spet migat. sem pa ponosna nase glede ene stvari...že celo poletje(nekako od maja) se vozim v službo s kolesom in ne avtobusom). sicer vse izgubljeno &quot;pridno&quot; nadoknadim s sladkarijami :D, amapk se vseeno zelo ponosna!

hvala, še enkrat!
lp
<< x

Stasa

Uporabniški avatar

Sugar Free

Odgovor To jul 29, 2003 19:49

Pozdravček,

ko omenjaš prevelike količine hrane... niti ni pomembno, če je presežek iz zdrave ali nezdrave hrane - v vsakem primeru se boš zaradi viška kalorij redila. Večkrat sem že zasledila, da ljudje mislijo, da se ne morejo zrediti, če jedo le pusto meso, zelenjavo, skuto... seveda ni tako. Pomembno je, da ješ v okviru tvoje dnevne porabe, seveda kvalitetno hrano.

Glede zajtrka se mi zdi, da zelo vpliva na nadaljnje potrebe po hrani. Z drugimi besedami, če imam polnovreden zajtrk, kasneje ne občutim lakote in se lepo držim svojega režima vse do večera. Če pa ga izpustim oz. jem prepozno, me slej ko prej zagrabi lakota, ki lahko hitro povzroči, da nato pojem preveč. Sicer je priporočljivo, da že takoj zjutraj zaužiješ beljakovine, vendar tudi meni najprej paše kakšen sadež in šele nato - čez pol do eno uro pojem kompleten orok. Enostavno mi ne paše, da bi, takoj ko vstanem, jedla kaj drugega. To ne pomeni, da jem sadje vsak dan - drugače pač najprej spijem eno kavo z mlekom in kozarec vode in šele čez nekaj časa si privoščim tudi zajtrk.

Veliko ženskam je ravno iz razloga, ki si ga omenila, lažje priključiti se kakšni aerobni skupini. Vendar mislim, da ti nima biti kaj nerodno, če bi se vpisala na fitness. Poišči takega, kjer so večinoma rekreativci (sicer so itak večina takšni, s tem da se na nekaterih res pojavljajo kakšni pozerčki, vendar ravno ti vidijo bolj ali manj le sebe ;) ) No, odločitev je tvoja, seveda, če si našla nekaj, kar ti ustreza, potem je to OK zate. Bodypump poznam, vendar ne iz prakse. Ko sem jaz zaključila s svojo aerobičarskim obdobjem, se je ravno začel pojavljati tae bo, body pump je prišel šele kasneje na sceno. Sicer pa verjamem, da je vredu, vsaj iz pripovedovanja drugih. Le sebe si ne znam več predstavljati na teh zadevah... pa niti ne, da me ne bi privlačilo, saj se mi zdi skupinska vadba ob glasbi prav OK, ampak bolj zaradi druženja, saj ne verjamem, da bi lahko s tem kaj oblikovala svoje telo (pri aerobiki ni bilo nekega strašnega efekta, pa smo imeli res super inštruktorja). Ampak, kot sem že rekla, vsak ve sam zase najbolje.

Glede sladkarij ti lahko le še enkrat svetujem - poskusi si delati sama nadomestne manjkalorične variante. Pri meni ta zamenjava res funkcionira. Pa, saj veš, enkrat na teden pa je čas za sladkarije ;) :P

Lepo se imej na morju, če se nič več ne beremo :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63754

Odgovor Če jul 31, 2003 09:23

Glede sladkarij ti lahko le še enkrat svetujem - poskusi si delati sama nadomestne manjkalorične variante. Pri meni ta zamenjava res funkcionira. Pa, saj veš, enkrat na teden pa je čas za sladkarije

ALI PA SI NAJDI NEKOGA, KI TI JIH BO DELAL. ;)
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

Nyah

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 426

Kraj: LJ

Odgovor Če jul 31, 2003 09:28

Originally posted by Gašper Grom

ALI PA SI NAJDI NEKOGA, KI TI JIH BO DELAL. ;)

:qwe;:qwe; Staša je menda ful priročna, prav Grom .... zagrebi se :6;

SMEH MORA BIT (dobr za trebušne) :5;
No. Try Not. Do or Do Not - There is No Try. (Yoda)
<< x

Anubis

Uporabniški avatar

Pojoči lump

Vnosov: 957

Kraj: MAXXIMUM SHOP KRANJ

Odgovor Če jul 31, 2003 09:52

To absolutno najbolje funkcionira, da najdeš nekoga, ki te stvari dela.

Po dolgotrajnem prepričevanju, neštetih prošnjah je moj alter-ego privolil v ta opravila. Tako naju dostikrat zalotim za štedilnikom... :D
Jure Bolka

MaxxFIT Kranj, fitnes center z osebnim pristopom
Maxximum shop Kranj
Partizanska cesta 37 (pokriti olimpijski bazen), 4000 Kranj
Tel: 04/23 63 209
040/235 558
j.bolka@gmail.com
<< x

SmartGirl

Pleničar

Vnosov: 1

Kraj: Kranj

Odgovor To avg 26, 2003 12:47

Pozdravljeni vsi skupaj!

Tudi jaz sem nova tukile in sem z zanimanjem prebrala poste od mausike in Staše. S težo niti nimam prehudih težav (166cm 55kg), bi si pa rada malo preoblikovalo telo (se znebila mišelinke pod popkom) in okrepila mlahave mišice.
Tudi jaz sem se hotela &quot;skriti &quot; v skupino, zato sem hodila v AeroFit center v Naklem, kjer je bilo zelo zabavno, tudi počutila sem se prima, mišelinke pa se nisem znebila.

S fitnessom bi tudi jaz rada poskusila, ampak tako, da bi mi nekdo pripravil program, pokazal kako se uporablja orodja, me na začetku kontroliral-popravljal napake. A mi lahko svetujete kakšen fitness center v Kranju, kjer bi bilo to mogoče, pa kjer so prijazni, pa začetnikov ne gledajo izpod čela, pa da ni predrago?
:10;
<< x

Stasa

Uporabniški avatar

Sugar Free

Odgovor To avg 26, 2003 16:07

To ti bo pa najbrž Anubis svetoval...
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63754

Odgovor To avg 26, 2003 20:39

Če prav vem kaj dosti izbire nimaš.
Vem pa da dela Anubis iz foruma kot trener v enem in ga lahko kontaktiraš preko U2U in vprašaš kaj ti priporoča.
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

dream

Pleničar

Vnosov: 60

Odgovor Po sep 01, 2003 11:28

Huge je tud trener, v NM. Poleg treninga bi ti znal še marsikaj pametnega svetovati glede prehrane in dodatkov.

l.p.

d
<< x

miha

Pleničar

Vnosov: 55

Odgovor Sr sep 10, 2003 06:01

Jaz hodim v Popaja v kranj, pa sem čist zadovoljen. Res da ni to nek fensi fitness, ampak ma vse tiste stvari k jih rabiš. pa še poceni je. Mesečna je 5800 SIT za zaposlene in okrog 4000 SIT za študente ( nisem čist ziher )
Imamo enega trenerja ki ti lahko napiše program pa vse ostalo, samo ne vem kolk je kej kvaliteten.
Če pa hočeš na modno revijo, ali pa se pokazat kolk si huda ti priporočam Monika šport na bazenu.
( pa brez zamere, če kdo hodi v moniko ) :qwe;

Vrni se na Prehrana in izguba telesne maščobe

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Cruhs Forum Postani Fit