Odgovor So sep 24, 2016 09:57

2015 ARNOLD CLASSIC EUROPE LIST OF NOMINATED ATHLETES

2015 ARNOLD CLASSIC EUROPE LIST OF NOMINATED ATHLETES (as for September 21st, 2016)


WOMEN FITNESS UP TO 163 CM
1. Vanessa Bousquet France
2. Nikolett Szabó Hungary
3. Brenda Maer Hungary
4. Olena Chekerda Italy
5. Evgeniia Mishchenko Russia
6. Vicky Gale United Kingdom
7. Maggie Molyneaux United Kingdom
8. Emma Paveley United Kingdom

WOMEN FITNESS OVER 163 CM
1. Endla Vaher Estonia
2. Oona Ylitolonen Finland
3. Krisztina Füzi Hungary
4. Kitti Ofella Hungary
5. Emanuela Denni Italy
6. Vanesa Belova Latvia
7. Ximene Barbosa Portugal
8. Svetlana Shesterikova Russia
9. Karina Permiakova Russia
10. Tatiana Dvortsova Russia
11. Megan Hookins United Kingdom

MEN FITNESS OPEN
1. Kevork Tutunjian Armenia
2. Rene Dos Santos Brazil
3. Krisztián Gyulai Hungary

JUNIOR WOMEN BODYFITNESS, OPEN
1. Simona Kastl Austria
2. Aneta Brožková Czechia
3. Nóra Benkő Hungary
4. Elise Gundersen Norway
5. Sara Jensen Norway (2nd category)
6. Claudia Altes Lucas Spain
7. Montserrat Gil Segura Spain
8. Gema Vera Collantes Spain
9. Tea Save Switzerland (2nd category)
10. Yanina Khalina Ukraine (2nd category)

WOMEN BODYFITNESS UP TO 158 CM
1. Sofia Balampani Greece
2. Szandra Hidasi Hungary
3. Brennda Mattos Iceland
4. Silvia Cecchinato Italy
5. Daiva Žuvaitienė Lithuania
6. Lill Nicolaisen Norway
7. Katarzyna Ludowicz Poland
8. Vanessa Soares Portugal
9. Aigul Anisimova Russia
10. Mabel Fernandez Spain
11. Pilar Rojas Martinez Spain
12. Vittoria Spallone Spain
13. Monica Ponte Moimenta Spain
14. Barbara Jenni Switzerland
15. Shaheena Patel UAE

WOMEN BODYFITNESS UP TO 163 CM
1. Karine Delatte Belgium
2. Gianinna Baeza Chile
3. Laurene Gaudelier France
4. Nina Addo Germany
5. Sofia Balampani Greece
6. Kamila Rzeszowska Ireland
7. Monya Forte Italy
8. Mariangela Maglioli Italy
9. Elisa Maiorana Italy
10. Rezarta Dushku Italy
11. Ileana Melloni Italy
12. Marta Alešiūnaitė Lithuania
13. Sara Jensen Norway
14. Jessica Schilling Qatar
15. Ekaterina Golovneva Russia
16. Svetlana Fiskova Russia
17. Natalia Skulkina Russia
18. Laura Guillen Serrano Spain
19. Maria Bozinovska Spain
20. Nieves Lopez Rodriguez Spain
21. Pia Jansson Sweden
22. Agnes Josuran Switzerland
23. Caroline Caine United Kingdom
24. Rebecca Caydas United Kingdom
25. Samantha Forbes United Kingdom
26. Nancy Jones United Kingdom
27. Barbara Kiss United Kingdom

WOMEN BODYFITNESS UP TO 168 CM
1. Tresca Trott Bermuda
2. Claudia Galhoti Brazil
3. Eva Rusan Croatia
4. Marie Tarkmanian Cyprus
5. Jana Cocherová Czechia
6. Candice Hackney France
7. Evgenia Kostoula Greece
8. Ágnes Tüske Hungary
9. Melinda Mercz Hungary
10. Valeria Zoppi Italy
11. Barbara Lorenzetto Italy
12. Ramona Bulina Latvia
13. Katarzyna Dudek Poland
14. Anna Halejak Poland
15. Karolina Wójcik Poland
16. Inês Berthelot Portugal
17. Natalia Skulkina Russia
18. Jelena Djurdjevic Serbia
19. Ethel Heredia Appa Spain
20. Rocio Hernandez Gomez Spain
21. Purificacion Lopez Garcinuño Spain
22. Olaya Marrero Pelaez Spain
23. Therese Berglund Sweden
24. Tatyana Tymoshenko Switzerland
25. Yanina Khalina Ukraine
26. Clare Barks United Kingdom
27. Karina Frelich United Kingdom
28. Lisa Kelly United Kingdom
29. Natasha McFarlane United Kingdom
30. Melissa Nicola United Kingdom

WOMEN BODYFITNESS OVER 168 CM
1. Michelle Lindop Denmark
2. Lisa Drexler Germany
3. Anna Giokala Greece
4. Marzena Mika Italy
5. Adalgisa Mendes Italy
6. Kristina Kuznetsova Russia
7. Anna Kalugina Russia
8. Natalia Vikhrova Russia
9. Kristina Chekmeneva Russia
10. Silvia Guillen Martin Spain
11. Sara Vanessa Rodriguez Spain
12. Maria Herranz Garcia Spain
13. Tea Save Switzerland
14. Hannah-Marie Barry United Kingdom
15. Connie Slyziut United Kingdom

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS OPEN
1. Romina Lameiro Argentina
2. Alejandra Ayala Argentina
3. Maria Asprou Cyprus
4. Jana Cocherová Czechia
5. Brigitte Subrin France
6. Eszter Urbán-Zsilák Hungary
7. Anikó Vörös Hungary
8. Ileana Melloni Italy
9. Rosemarie Roodenburg Netherlands
10. Nadezhda Petrova Russia
11. Iuliia Averkina Russia
12. Ana Prieto Garcia Spain
13. Silvia Guillen Martin Spain (2nd category)
14. Purificacion Lopez Garcinuño Spain (2nd category)
15. Ethel Heredia Appa Spain (2nd category)
16. Maribel Barnes Spain
17. Pia Jansson Sweden (2nd category)
18. Ingrid Sciortino Switzerland
19. Claire Clugstone United Kingdom
20. Sally Knights United Kingdom
21. Michelle Leach United Kingdom

JUNIOR WOMEN BIKINI-FITNESS UP TO 163 CM
1. Lucia Malvone Italy (2nd category)
2. Chiara De Risi Italy (2nd category)
3. Cintia Szabó Hungary
4. Hannah Tabone Grech Malta (2nd category)
5. Alexandra Rebrova Russia
6. Anastasiia Nikonova Russia
7. Ramona Andrei San Marino (2nd category)
8. Natalia Perez Saldivar Spain
9. Elena Alamo Sanchez Spain
10. Silvia Martinez Rodrigo Spain
11. Whitley Davies United Kingdom
12. Hannah Kent United Kingdom
13. Sophie Aris United Kingdom (2nd category)

JUNIOR WOMEN BIKINI-FITNESS OVER 163 CM
1. Eva Saischegg Austria
2. Valeryia Rubtsova Belarus
3. Axelle Aerts Belgium
4. Melina Keltaniemi Finland
5. Clara Allemand France
6. Evita Koykia Greece
7. Vivien Lengyel Hungary
8. Ana Maria Vintu Italy (2nd category)
9. Lisa-Mari Ingebrigtsen Norway
10. Monika Grzebieluch Poland (2nd category)
11. Ioana Estrelita Sulea Romania
12. Anna Grebenchenko Russia
13. Yulia Alekseeva Russia
14. Isabel Aguilar Aguilera Spain
15. Manuela Medina Oliver Spain
16. Marnie Al-Saraf United Kingdom
17. Carlie Davies United Kingdom
18. Anna Rhodes United Kingdom
19. Wendy Sellers United Kingdom

WOMEN BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM
1. Bruna Brito Ribeiro Brazil
2. Natalia Betancur Colombia
3. Karolina Tlustá Czechia
4. Veronika Svobodová Czechia
5. Diane Chazelle France
6. Aileen Giegeling Germany
7. Aldijana Karaduz-Sejdovic Germany
8. Dóra Bodó Hungary
9. Virág Kiss Hungary
10. Krisztina Kovács Hungary
11. Viktória Sima Hungary
12. Luana Carparelli Italy
13. Azzurra Sansone Italy
14. Gianina Marin Italy
15. Caterina De Sario Italy
16. Natalia Shiskina Italy
17. Lucia Malvone Italy
18. Chiara De Risi Italy
19. Hannah Tabone Grech Malta
20. Karen Vella Malta
21. Ana Tapu Moldova
22. Casey Johansen Norway
23. Paula Mocior Poland
24. Katarzyna Dmochowicz Poland
25. Anna Weglarz Poland
26. Maria Solawa Poland
27. Helena Sousa Portugal
28. Andreia Figueira Portugal
29. Oxana Zaikovskaia Russia
30. Yulia Ryazantseva Russia
31. Yulia Kitserova Russia
32. Polina Agafonova Russia
33. Svetlana Shmalko Russia
34. Andrea Neumannova Slovakia
35. Monica Diaz Sivunen Spain
36. Cristobalina Pajares Torres Spain
37. Isabel Aguilar Aguilera Spain
38. Adriana Rico Sempere Spain
39. Noemi Roca Spain
40. Silvia Martinez Rodrigo Spain
41. Yoidisley Navarro Vazquez Spain
42. Marina Gallindo Villatoro Spain
43. Nataliia Partaloha Ukraine
44. Agnes Lagare United Kingdom
45. Georgia Lewis United Kingdom
46. Sophie Aris United Kingdom
47. Sofie Smart United Kingdom

WOMEN BIKINI-FITNESS UP TO 163 CM
1. Jolene Rogers Canada
2. Frederique Jacques France
3. Eleni Strati Greece
4. Alexandra Kocsis Hungary
5. Karina Gavrikova Hungary
6. Valentina Varani Italy
7. Stefania Bianconi Italy
8. Jessica Stefanini Italy
9. Jevgenija Soldatenko Latvia
10. Samantha Mifsud Malta
11. Anastasia Avetisova Norway
12. Elisabeth Wangen Norway
13. Agnieszka Cieciora Poland
14. Anna Woźniakowska Poland
15. Ramona Andrei San Marino
16. Dijana Djajic Serbia
17. Catarina Amendoeira Vicente Spain
18. Jessica Serrano Cabello Spain
19. Laura Benasques Borau Spain
20. Monica Santos Molano Spain
21. Rocio Lopez Corchero Spain
22. Rodrika Bodrug Sweden
23. Ellie Hudson United Kingdom
24. Livia Melo United Kingdom
25. Charlene Smith United Kingdom
26. Alice Erika Pollard United Kingdom
27. Rhiannon Pontin United Kingdom
28. Krish Kataria United Kingdom
29. Gabriella Merksz United Kingdom

WOMEN BIKINI-FITNESS UP TO 166 CM
1. Shakira Doughlin Barbados
2. Marharyta Hurtanava Belarus
3. Elodie Puraye Belgium
4. Andrea Moleková Czechia
5. Jaanika Jelagina Estonia
6. Laura Le Hir France
7. Marie Steffen Germany
8. Edel Keenehan Ireland
9. Ilaria Palma Italy
10. Georgiana Iacob Italy
11. Aurelia Bissoli Italy
12. Giuditta Taccani Italy
13. Nikoletta Suncova Latvia
14. Jessica Da Costa Luxembourg
15. Derya Satariano Malta
16. Agnieszka Talaj Malta
17. Monika Grzebieluch Poland
18. Sofia Dias Portugal
19. Anna Solodova Russia
20. Ekaterina Krasavina Russia
21. Olga Kiusheva Russia
22. Celia Moron Santiago Spain
23. Esmeralda Lopez Rodriguez Spain
24. Jenny Alcantara Spain
25. Laura Ortiz De Mendibil Spain
26. Marta Almendros Spain
27. Cathrine Holst Sweden
28. Stefanie Brazerol Switzerland
29. Lauren Bartlam United Kingdom
30. Kim Parker United Kingdom
31. Meelee Thi United Kingdom
32. Joanna Wolosz United Kingdom
33. Olga Vilchinskaya United Kingdom

WOMEN BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM
1. Eva Saischegg Austria
2. Nicole Tovey Bermuda
3. Sarah Malta Brazil
4. Andra Vagur Estonia
5. Ene Tomingas Estonia
6. Reet Reimets Estonia
7. Xenia Minnich Germany
8. Anna Maier Germany
9. Rita Major Hungary
10. Matilde Biagini Italy
11. Sara Duo’ Italy
12. Iuna Leshcheva Kyrgyzstan
13. Solvita Sellare Latvia
14. Deimantė Žukaitytė Lithuania
15. Svetlana Lenivteva Moldova
16. Camilla Brahms Norway
17. Lisa-Mari Ingebrigtsen Norway
18. Weronika Kurek Poland
19. Suellen Silva Portugal
20. Valentina Zorina Russia
21. Kristina Zdorikova Russia
22. Anna Borovikova Russia
23. Aldara Bahamonde Quesada Spain
24. Ana Albaladejo Gomez Spain
25. Evita Breide Spain
26. Paloma Martinez Rinardo Spain
27. Tayri Rodriguez Martin Spain
28. Anastasia Parikos United Kingdom
29. Gemma Stanley United Kingdom
30. Adrianna McDonald United Kingdom
31. Shanile Rostampour United Kingdom
32. Emilia Thompson United Kingdom

WOMEN BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM
1. Carina Glatzl Austria
2. Alina Pana Cyprus
3. Aranka Sofokleous Cyprus
4. Elena Aurelia Miftode Cyprus
5. Alona Katsi Cyprus
6. Jana Jerábková Czechia
7. Katrine Hadad Denmark
8. Kristina Nuut Estonia
9. Cäroline Paas Estonia
10. Riina Rõõm Estonia
11. Szonja Petruska Hungary
12. Gillian Conway Ireland
13. Elis Naumanis Ireland
14. Ana-Maria Vintu Italy
15. Caterina Guazzo Italy
16. Marzia Micillo Italy
17. Santa Liepina Latvia
18. Kristine Indrica Latvia
19. Jagienka Kaminska Maria Spain
20. Melanie Moreno Garcia Spain
21. Natalia Espinar Spain
22. Patricia Lara Gonzalez Spain
23. Jennifer Fernandez Spain
24. Nerea Perez Peruarena Spain
25. Nicole Hättenschwiler Switzerland
26. Priscilla Leimbacher Switzerland
27. Marijana Damjanovic Switzerland
28. Alina Yaman Ukraine
29. Luciana Del Giudice United Kingdom
30. Kate Errington United Kingdom
31. Emma Howie United Kingdom
32. Miranda Kusi United Kingdom

WOMEN BIKINI-FITNESS OVER 172 CM
1. Klára Šturmová Czechia
2. Eva Havelková Czechia
3. Maria Dabelsteen Denmark
4. Cecilie Joy Denmark
5. Jekaterina Kern Estonia
6. Milla Kelahaara Finland
7. Szandra Horváth Hungary
8. Helga Stibi Hungary
9. Simona Renzetti Italy
10. Ivanda Andriksone Latvia
11. Natalia Ejsmont Norway
12. Catharina Wahl Norway
13. Susanne Kleven Norway
14. Svitlana Nymyrovska Poland
15. Renata Nowak Poland
16. Justyna Soja Poland
17. Alina Niculae Romania
18. Kseniia Sheveleva Russia
19. Natalia Trifanova Russia
20. Yulia Chuklay Russia
21. Natalia Lugovskikh Russia
22. Olivia Pohankova Slovakia
23. Gema Granados Aguirre Spain
24. Monica Bernaus Cano Spain
25. Amanda Larsson Sweden
26. Pina Bürki Switzerland
27. Yevheniia Suprun Ukraine
28. Agnes Lukaszek United Kingdom
29. Alla Meyer United Kingdom
30. Wendy Sellers United Kingdom
31. D’Neil Schmall USA

MASTER WOMEN BIKINI-FITNESS OPEN
1. Nicole Tovey Bermuda (2nd category)
2. Albena Blagomilova Bulgaria
3. Alba Yates Colombia
4. Karolina Tlustá Czechia (2nd category)
5. Maria Dabelsteen Denmark (2nd category)
6. Õnnela Raudsepp Estonia
7. Mari Pukk Estonia
8. Hanna Skyttä Finland
9. Peggy Faby France
10. Victoria Bertaux France
11. Annie Farran France
12. Katalin Egervári Hungary
13. Judit Béres Hungary
14. Mónika Szabó-Kiszai Hungary
15. Valeria Pipoli Italy
16. Samuela Zecchinati Italy
17. Sabrina Santamaria Italy
18. Natalia Shiskina Italy
19. Aurelia Bissoli Italy (2nd category)
20. Alessia De Mitri Italy
21. Francesca Petrella Italy
22. Derya Satariano Malta (2nd category)
23. Camilla Brahms Norway (2nd category)
24. Lena Haugen Norway
25. Anna Kisielewicz Poland
26. Katarzyna Dmochowicz Poland (2nd category)
27. Liliana Fernandes Portugal
28. Elsa Pena Portugal
29. Liubov Afonina Russia
30. Irina Ivanova Russia
31. Ekaterina Rubanenko Russia
32. Veronika Bogdanova Russia
33. Virginia Toro Plata Spain
34. Sandra De Palma Spain
35. Irene Gutierrez Garcia Spain
36. Larissa Guzman Duran Spain
37. Nucia Freitas Samos Switzerland
38. Nataliia Partaloha Ukraine (2nd category)
39. Timea Bradley United Kingdom
40. Nicola Chanderaj United Kingdom
41. Adrianna McDonald United Kingdom (2nd category)
42. Liz Richardson United Kingdom
43. Rachel Spivey United Kingdom
44. Jessica Turrent United Kingdom

WOMEN’S PHYSIQUE UP TO 163 CM
1. Yésica Soledad Fernández Argentina
2. Andrijana Dabic Austria
3. Evelaine Rocha Brazil
4. Katrine Hadad Denmark
5. Dr. Caroline Bovelet Germany
6. Eszter Csonka Hungary
7. Bahar Klap Netherlands
8. Silvia Eiras Gonzalez Spain
9. Yesenia Garcia Speck Spain
10. Maria Vegas Fernandez Spain
11. Silvana Imbrogno United Kingdom

WOMEN’S PHYSIQUE OVER 163 CM
1. Debbie Verstraeten Belgium
2. Priscila Cavilha Brazil
3. Gordana Ević Croatia
4. Modesta Halby Denmark
5. Laura Hammelstrup Denmark
6. Vasiliki Moutopoulou Greece
7. Eleonóra Volter Hungary
8. Monica Adah Israel
9. Maddalena Lonati Italy
10. Agnieszka Luczak Poland
11. Valentina Mishina Russia
12. Cristina Arellano Spain
13. Dolores Carlino Spain
14. Julia Föry Switzerland
15. Ivana Mahrikova United Kingdom
MASTER WOMEN’S PHYSIQUE OPEN
1. Gordana Ević Croatia (2nd category)
2. Natalia Shatokhina Cyprus
3. Maddalena Lonati Italy (2nd category)

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM
1. Theodosis Theodosiou Cyprus
2. Joseph Doutau France
3. Kevin Fedolak France
4. Aristide Mbomni Tiam Germany
5. Antonio Ludovico Italy
6. Angelo La Pia Italy
7. Andrea Felici Italy
8. Dejan Paunovski Macedonia
9. Francisco Ramalho Portugal
10. Dan Andrei Rauti Romania
11. Ionut Dragomir Romania
12. Denis Vaganov Russia
13. Anas Abdulfatah Saudi Arabia
14. Adrian Muria Guiral Spain
15. David Flores Plans Spain
16. Jose Lopez Vazquez Spain
17. Juan Herrero Jimenez Spain
18. Juan Di Carlo Spain
19. Leonardo Caceres Vazquez Spain
20. Miguel Pichel Garcia Spain
21. Ruben Melenchon Rodriguez Spain
22. Patrik Kasra Sweden
23. Hamdan Almansoori UAE
24. Mohammad Johar UAE
25. Husain Al-Ali UAE

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM
1. Andreas Ofner Austria
2. Nebojsa Basaric Bahrain
3. Aleh Babinich Belarus
4. Pascal Wilhelm France
5. Marcel Schlegel Germany
6. Tibor Vékony Hungary
7. Dénes Gábor Hungary
8. Lukasz Chwaszcza Ireland
9. Enrico Gilio Italy other
10. Daniele D’onofrio Italy
11. Mateusz Szafran Poland
12. Abdulla Al Allaq Qatar 2nd
13. Ahmad Al-Suwaidi Qatar
14. Ionut-Adrian Marasoiu Romania
15. Sergei Taranukho Russia
16. Andrey Ulanov Russia
17. Andrej Varga Slovakia
18. Dejan Guzej Slovenia
19. Jordi Romero Marsal Spain
20. Jaime Vergara Hernandez Spain
21. Jose Banos Castillo Spain
22. Prudencio Roldan Sanchez Spain
23. Vicente Novel Beteta Spain
24. Antonio De La Torre Spain
25. Nasser Saif Hamad UAE
26. Suhail Ali Suhail UAE
27. Lee Stanworth United Kingdom
28. Rus Ali United Kingdom
29. Reno Banks United Kingdom

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM
1. Andrei Mansh Belarus
2. Martin Haralampiev Bulgaria
3. Domagoj Jakovac Croatia
4. Štefek Lumír Czechia
5. Kurt Pascual France
6. Jan-Eric Christiansen Germany
7. Dean Angjelov Macedonia
8. Jacek Ratusznik Poland
9. Jacek Patorski Poland
10. Kristian Pikulik Poland
11. Tomasz Kopec Poland
12. Aleksei Imeriakov Russia
13. Denys Hrytsenko Russia
14. Riko Andrej Cetin Slovenia
15. Rok Stern Slovenia
16. Miran Kovac Slovenia
17. Ivan Llopart Mateu Spain
18. Francisco Galvan Torres Spain
19. Samuel Zapata Belchi Spain
20. Sergio Salvador Botella Spain
21. Konur Denli Switzerland
22. Omid Kiani United Kingdom
23. Austin Williams United Kingdom

JUNIOR MEN’S BODYBUILDING
1. Harald Lehner Austria
2. Niels Nijsmans Belgium
3. Willian Dos Santos Brazil
4. Rafael Brandão Brazil
5. Morfakis Agridiotis Cyprus
6. Pavel Beran Czechia
7. Pavel Červinka Czechia
8. Jan Zapletal Czechia (2nd category)
9. Rohid Razban Denmark
10. Floriant Poirsin France
11. Adolf Burghardt Germany (2nd category)
12. Mike Sommerfeld Germany
13. Nicola Leonetti Germany
14. Νikolaos Μousounidis Greece
15. Márk Farkas Hungary
16. Romeo Mansueto Italy
17. Christian Tozzi Italy
18. Uulu Keldibek Ataibek Kyrgyzstan
19. Luke Debono Malta (2nd category)
20. Vladimir Iacovlev Moldova
21. Wesley Vissers Netherlands
22. Miron Heinze Poland
23. Olaf Cierzniewski Poland
24. Abdulrahman Trabulsy Saudi Arabia
25. Jose Arjona Spain
26. Mohamed Rakid Spain
27. Pedro Soto Molero Spain
28. Pablo Llopis Spain
29. Ali Ahmad Alhawai UAE
30. Azeez Salu United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 70 KG
1. Gastón Mongeloz Argentina
2. Jean Michel Bosch France
3. Alexandre Bozonnet France
4. David Novo Henriques France
5. Omar Abdul Iraq
6. Najm Abdalla Iraq
7. Massimo Casalena Italy
8. Daniel Sticco Italy
9. Nour El Kaaki Lebanon
10. Daniel Zammit Malta
11. Mahmoud Mokhtar Qatar
12. David Leal Cano Spain
13. Ignacio Varela Paya Spain
14. Francisco Castillo de la Cruz Spain
15. Jonay Mesa Navarro Spain
16. Manuel Luque Rufian Spain
17. Wael Ali Omar UAE
18. Ahmad Alblooshi UAE
19. Rashed Alhawai UAE
20. Jose Figueroa Venezuela

MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG
1. Ahmed Hasan Bahrain
2. Ahmed Jamil Iraq
3. Ahmad Ajjah Iraq
4. Antanas Šimokaitis Lithuania
5. Clive Sammut Malta
6. Mohamed Ramadan Qatar
7. Mohamed Fathy Qatar
8. Maksim Nikolaev Russia
9. Slavisa Djordjevic Serbia
10. Alberto Abad Aparicio Spain
11. Carles Vinyals Guinart Spain
12. Jorge Pardo Berruezo Spain
13. Acoran Aleman Martin Spain
14. Feras Tahan UAE
15. Liaquat Jumma Baloch UAE
16. Freddy Villarroel Venezuela

MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG
1. Soufiane Abid Algeria
2. Jan Zapletal Czechia
3. Lukáš Brunclík Czechia
4. Charles Barbe France
5. Richard Varrucciu France
6. Killian O’Toole Ireland
7. Luca Merola Italy
8. Alex Zuccaro Italy
9. Kushtrim Bajraktaraj Kosovo
10. Jose Levi Martinez Vargas Mexico
11. Sergio Costa Portugal
12. Abdelkarim Ammari Qatar
13. Decebal Olteanu Romania
14. Dusan Nikolic Serbia
15. Rafael Beltran Arenillas Spain
16. Julio Portet Mas Spain
17. Alberto Galan Morales Spain
18. Hector Defez Spain
19. Juan Antonio Caballero Spain
20. Antonio Bellaroba Switzerland
21. Marc Hector United Kingdom
22. Gordon Singh United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 85 KG
1. Ben Abdallah Abdelkader Algeria
2. Jose Luis Fernandez Colombia
3. Matěj Ryšavý Czechia
4. Luboš Chmelenský Czechia
5. Ott Kiivikas Estonia
6. Franck Collingro France
7. Fabian Kraft Germany
8. Jury Kruber Germany
9. Omar Hussein Iraq
10. Amar Salah Iraq
11. Nazar Hussein Iraq
12. Simone Meiattini Italy
13. Gianni Iacono Italy
14. Roderick Theuma Malta
15. Benjamin Reinata Netherlands
16. Krzysztof Reinhard Poland
17. Abdulmuneim Al-Mutlaq Qatar
18. Omar Naser Al Den Qatar
19. Aleksey Borisov Russia
20. Jozef Nagy Slovakia
21. Andriy Sharapov Ukraine

MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG
1. Zoheir Mihoubi Algeria
2. Mariyan Frengiev Bulgaria
3. Georgi Kiryakov Bulgaria
4. Atanas Nikolaev Bulgaria
5. Ricardo Plata Colombia
6. Radek Vítek Czechia
7. Jozef Furin Czechia
8. Sabit Kelmendi Germany
9. Hayder Jawameer Ali Iraq
10. Paolo Caruccio Italy
11. Ali Wehbe Lebanon
12. Tomas Kybartas Lithuania
13. Arturo Esquivel Ramirez Mexico
14. Grego Francisca Netherlands
15. Jair Espino Panama
16. Rafał Filipczuk Poland
17. Cristian Carjaliu Romania
18. Remus Heredeu Romania
19. Daler Ismatov Russia
20. Andrei Melnikov Russia
21. Andrey Maslennikov Russia
22. Tomas Tabaciar Slovakia
23. Bryan Chancusig Cartagena Spain
24. Jorge Zamorano Avila Spain
25. Osman Palomino Mosquera Spain
26. Sento Olombrada Ferragud Spain
27. Kaan Yilal United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 95 KG
1. Mohamed Djamed Algeria
2. José Ponce Argentina
3. Marko Petričević Croatia
4. Gerald Lopez France
5. Murtadha Mohammed Iraq
6. Salvatore Romano Italy
7. Giorgio Annunziata Italy
8. Gilberto Ciriello Italy
9. Fábio Carneiro Portugal
10. Ashot Kagramanian Russia
11. Oleg Kakorin Russia
12. Manuel Cañadillas Spain
13. Manuel Duarte Fernandes Spain
14. Vasyl Remizov Ukraine

MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG
1. Avraam Kyriacou Cyprus
2. Pavel Bretšnajdr Czechia
3. Kille Kujala Finland
4. Mikko Ovaskainen Finland
5. Ferenc Kovács Hungary
6. Ammar Shallal Iraq
7. Haitham Thaci Iraq
8. Salah Nassrullah Iraq
9. Vitalii Kozhukhov Kyrgyzstan
10. Abdelwadoud Bayoumi Qatar
11. Denis Burmistrov Russia
12. Roberto Castellano Perez Spain
13. Marti Pozzi Tena Spain
14. David Boix Spain
15. Hameed Juma United Kingdom
16. Carlos Pereda Venezuela

MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG
1. Camilo Diaz Colombia
2. Jakub Šubrt Czechia
3. Martin Kasal Czechia
4. Jan Turek Czechia
5. Jan Jankovčin Czechia
6. Antti Halmo Finland
7. Ali Saoud France
8. Adolf Burghardt Germany
9. Marek Szostak Germany
10. Adam Taylor Greece
11. Béla Kökény Hungary
12. Ali Huzeim Iraq
13. Dhurgham Jara Iraq
14. Luke Debono Malta
15. Edgar Gomes Portugal
16. Alexandru Mihaita Romania
17. Dmitry Krylov Russia
18. Andrei Leonov Russia
19. Valerii Zhivukhin Russia
20. Esteban Vara Guardia Spain
21. Gregory Bellot Spain
22. Jamie Christian-Johal United Kingdom
23. Lukas Gabris United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING – no category declared
1. Tiago Marques Spain
2. Darwin Salazar llangari Spain
3. David Sanchez Pintado Spain
4. Martin Especht Campos Spain
5. Roberto Merlo Zapatero Spain
6. Jose Huete Alvarez Spain
7. Gustavo Butron Agullo Spain
8. Sorin Sandor Spain
9. Alberto Velez Contreras Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDNG 40-49, UP TO 80 KG
1. Filippo Masucci Italy
2. Massimiliano Saccone Italy
3. Mario Brignoli Italy
4. Luca Merola Italy (2nd category)
5. Juan Francisco Martin Spain
6. Ignacio Varela Paya Spain
7. Mauricio Villatoro Poloni Spain
8. Rafael De Pedro Redondo Spain
9. Enrique Montoya Campaña Spain
10. Andriy Sharapov Ukraine (2nd category)

MASTER MEN’S BODYBUILDNG 40-49, UP TO 90 KG
1. Faisal Farhan Bahrain
2. Ralf Szesny Germany
3. Gianni Iacono Italy (2nd category)
4. Simone Meiattini Italy (2nd category)
5. Mahmoud Choukeir Lebanon
6. Tomas Kybartas Lithuania (2nd category)
7. Pedro Tenreiro Portugal
8. René Fraga Stunf Switzerland

MASTER MEN’S BODYBUILDNG 40-49, OVER 90 KG
1. Luis Gigena Argentina
2. Peter Bendtsen Denmark
3. Emmanouil Tzιnidis Greece
4. Vito Mele Italy
5. Gilberto Ciriello Italy (2nd category)
6. Maurizio Bettini Italy
7. Enrico Frisinghelli Italy
8. Manuel Cañadillas Spain
9. Miguel Cerezo Nieto Spain
10. Francisco Corral Spain
11. Vasyl Remizov Ukraine (2nd category)
12. Anatolii Kudlai Ukraine

MASTER MEN’S BODYBUILDNG 50-59, OPEN
1. Philippe Keutgen Belgium
2. Joachim Grässel Germany
3. Anastasios Koligionis Greece
4. Francesco Casolari Italy
5. Stefano Favalli Italy
6. Roberto Massagli Italy
7. Aleksandar Rakocevic Montenegro
8. Carlos Rebolo Portugal
9. Rafael Martinez Manzano Spain
10. Rafael Arana Gonzalez Spain
11. Carlos Menendez Spain
12. Anselmo Cortado Spain
13. Jean Mascarell Martina Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDNG OVER 60, OPEN
1. Georges Louisy Belgium
2. Gilles Pomerleau Canada
3. Milan Bodlák Czechia
4. Domenico De Luca Italy
5. Giacomo Carofiglio Italy
6. Mario Pace Malta
7. Luis Etchartea Vegh Spain
8. Wolfgang Ketterer Switzerland
9. Cornelius Schweizer Switzerland

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE UP TO 175 CM
1. Curtis Taylor France
2. Florent Wernert France
3. Marius Brühl Germany
4. Giosue’ Di Stefano Italy
5. Matteo Lucifora Italy
6. Luca Biolo Italy (2nd category)
7. Bruno Lourenço Portugal
8. Alejandro Cerrejon Torrano Spain
9. Feydher Perez Santana Spain
10. Juan Moya Esteban Spain
11. Miguel Beltran Spain
12. Victor Ruiz Sequera Spain
13. Enyer Alvarado Venezuela

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE OVER 175 CM
1. Arsen Karapetyan Argentina
2. Andreas Photiades Cyprus
3. Carlos Pou Dominican Republic (2nd category)
4. Colin Kilian France
5. Johannes Dahler Germany
6. Michael Vogel Germany
7. Giovanni Caputo Italy
8. Fabio Milone Italy
9. Daniele Federico Italy
10. Linas Petraitis Lithuania (2nd category)
11. Adam Piwko Poland
12. Michal Grygowicz Poland (2nd category)
13. Sergiu-Valentin Mocanu Romania
14. Aljaz Kupnik Slovenia (2nd category)
15. Sergi Padilla Vidal Spain
16. Alejandro Ruiz Borrego Spain
17. Carlos Diaz Nunez Spain
18. Gerard Vidal Carrasco Spain
19. Javier Rodriguez Royo Spain
20. Marc Cuenca Guarinos Spain
21. Miguel Tarin Roser Spain
22. Wilfer Ochoa Camargo Spain
23. David Robles lacalle Spain
24. Dmytro Voievodchuk Ukraine (2nd category)
25. Jacob Butterfield United Kingdom
26. Ali Omar United Kingdom
27. Andreas Photiades United Kingdom (2nd category)

MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM
1. Dimas Van Den Eynde Belgium
2. Radim Mahovský Czechia
3. Sadibou Aidara France
4. Abahy Arounsak France
5. Corrado Lampidecchia Italy
6. Paolo Rinaldi Italy
7. Mohammad Alhabbabi Kuwait
8. Anwar Alsaket Kuwait
9. Nawaf Alansari Kuwait
10. Daniel Myszkowski Poland
11. Bruno Lourenço Portugal
12. Gurnek Singh Portugal
13. Anas Al-Rasheed Qatar
14. Mourad Sabbouhi Qatar
15. Hamad Al Abdulmalek Qatar
16. Mohammad Johari Qatar
17. Michael Bosca Sanchez Spain
18. Savo Jacovic Spain
19. Aitor Rodriguez Fernandez Spain
20. Jonathan Alvarez Rodriguez Spain
21. Manuel Ortega Ruiz Spain
22. Jose Caballero Fernandiz Spain
23. Shehab Alhawai UAE
24. Badr Ali Almaazmi UAE

MEN’S PHYSIQUE UP TO 174 CM
1. Mahmood Al Baloishi Bahrain
2. Ahme Al Hourani Bahrain
3. Michael Deryck Belgium
4. Andres Alzate Colombia
5. Hootan Tahmasbi Cyprus
6. Jerome Desire Germany
7. Youssef Khaourbi Germany
8. Dániel Tulok Hungary
9. Luca Palazzolo Italy
10. Luca Biolo Italy
11. Alessandro Perez Italy
12. Alex Segati Italy
13. Yazan Fadel Jordan
14. Mohammad Al Baghli Kuwait
15. Abdulrazzaq Alyakoot Kuwait
16. Mattia Pandolfi Malta
17. Roderick Cassar Malta
18. Guillermo Rodriguez Patiño Mexico
19. Dennis Johansen Norway
20. Robert Berg Norway
21. Gonçalo Pereira Portugal
22. Joao Fialho Portugal
23. Paulo Nunes Portugal
24. Hassan Al Saiqal Qatar
25. Abdulla Al Yafei Qatar
26. Khalid Al Shamari Qatar
27. Thamer Al Shammari Qatar
28. Saad Al-Sulaiti Qatar
29. Saif Al-Naemi Qatar
30. Omer Bahamed Qatar
31. Aleksandr Timofeev Russia
32. Marek Beress Slovakia
33. Carlos Andres Abarca Spain
34. Victor Valdivia Porrero Spain
35. Pontus Koskelainen Sweden
36. Hamad Almazrouei UAE
37. Kieran Colbert United Kingdom
38. Richie O’Donnell United Kingdom
39. Nicholas Jones United Kingdom
40. Taeo Robinson United Kingdom
41. Paul Sullivan United Kingdom
42. Brandon Bridgeman USA
43. Daniel Garrido Venezuela

MEN’S PHYSIQUE UP TO 178 CM
1. Miguel Perez Belgium
2. Bernard Opoku Bermuda
3. Diego Rosa Brazil
4. Panos Plangesis Czechia
5. Michal Kulštejn Czechia
6. Jan Švec Czechia
7. Mustafa Ali Mohammad Denmark
8. Michael Hougaard Denmark
9. Braulio Encarnacion Dominican Republic
10. Thierry Bayala France
11. Cedric Deracco France
12. Martin Steve San France
13. Maurice Verstegen Germany
14. Stanislav Reiser Germany
15. Benedikt Lukas Germany
16. Domenico Armento Italy
17. Alfonso Victor Coats Italy
18. Danilo Coppolecchia Italy
19. Pasquale Capasso Italy
20. Daniele D’alessio Italy
21. Husain Jouhar Kuwait
22. Ahmad Alsaffar Kuwait
23. Fouad Hamadeh Lebanon
24. Jonathan Seychell Malta
25. Jurijus Kolomickis Malta
26. Eduardo Da Silva Norway
27. Joachim Al Hauari Norway
28. Michał Grygowicz Poland
29. Paulo Fernandes Portugal
30. Hélder Marinho Portugal
31. João Barrela Portugal
32. Tiago Barradas Portugal
33. Mashal Al-Maskari Qatar
34. Majid Mahir Qatar
35. Mohammed Al Rawahi Qatar
36. Jassim Al-Hemaidi Qatar
37. Imran Khan Qatar
38. Viugar Machmudov Russia
39. Eduard Belonozhko Russia
40. Ilya Tsarev Russia
41. Ilya Lisenkin Russia
42. Nikola Milovanović Serbia
43. Peter Kosarko Slovakia
44. Carlos Plaza Spain
45. David Fillol Perez Spain
46. Enrique Gutierrez Caro Spain
47. Gael Rodriguez Rodriguez Spain
48. Jesus Garcia Bellido Spain
49. Jonathan Bueno Gonzalez Spain
50. Jose Viedma Amigo Spain
51. Jose Notario Prats Spain
52. Manuel Piedrafita Asensio Spain
53. Matias Torres Prieto Spain
54. Endika Montiel Arto Spain
55. Nicola Rushiti Sweden
56. Cyril Henry Switzerland
57. Joaquim Camps Angel Switzerland
58. Christopher Vahanian UAE
59. Mohammed Almahri UAE
60. Bruno Castro United Kingdom
61. Andy Ward United Kingdom
62. Danny Zamora Venezuela
63. Jhon Justo Venezuela

MEN’S PHYSIQUE UP TO 181 CM
1. Ivan Sharpilau Belarus
2. Martin Pashaliev Bulgaria
3. Milan Kolář Czechia
4. Pavel Nožička Czechia
5. Ihsan Tanis Denmark
6. Carlos Pou Dominican Republic
7. George Luis Estrella Dominican Republic
8. Jaani Inkinen Finland
9. David Kolo France
10. Mickael Pretot France
11. Pavlos Lamprou Greece
12. Ntenis Gkoulaxidis Greece
13. Dániel Dengi Hungary
14. Pietro Iozzia Italy
15. Davide Testi Italy
16. Mansour Alrifai Jordan
17. Rinat Usupbaev Kyrgyzstan
18. Linas Petraitis Lithuania
19. Konrad Jachimowicz Poland
20. Abel Carreño Sousa Spain
21. Angel Garcia Magdalena Spain
22. Antonio Moreno llado Spain
23. Jose Olmedo Moreno Spain
24. Jose Rivas Rodero Spain
25. Ramses Rodriguez Fernandez Spain
26. Ruben Prieto Perez Spain
27. Victor Martinez Hita Spain
28. Victor Galvez Caballero Spain
29. Dawid Wachelka Switzerland
30. David Sabbaghan Switzerland
31. Mohamed Sayed Switzerland
32. Jordon Cadore United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE UP TO 184 CM
1. Jan Hellemans Belgium
2. Alin Tositiu Germany
3. Caspar Trost Germany
4. Roberto Giangreco Italy
5. Jad Abdel Nabi Lebanon
6. Souleiman Alchoubassi Lebanon
7. Marius Masevičius Lithuania
8. Tomasz Politowski Poland
9. Bruno Cunha Portugal
10. Francisco Macau Portugal
11. Helder Azevedo Portugal
12. Mohammed Al-Arrouqi Qatar
13. Yazan Fadel Qatar
14. Aljaz Kupnik Slovenia
15. Adriano Moreno Jimenez Spain
16. Anyelo Sepin Campusano Spain
17. Julien Zamy Spain
18. Miguel Salguero Leal Spain
19. Jesus Perez Alvarez Spain
20. Yevhen Partaloha Ukraine
21. Dmytro Voievodchuk Ukraine
22. Stephen Downing United Kingdom
23. Romane Lanceford United Kingdom
24. Etin Nosa United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE OVER 184 CM
1. Kaspar Tõnisson Estonia
2. Armando Mayr Germany
3. Maurice Laass Geramny
4. Stylianos Zacharioudakis Greece
5. Paolo Dalle Carbonare Italy
6. Michail Žovnir Lithuania
7. Tomica Milushevski Macedonia
8. Bjorn Demicoli Malta
9. Jacek Kramek Poland
10. Kacper Duc Poland
11. Bruno Falcão Portugal
12. Carlos Antunes Portugal
13. Pedro Lima Portugal
14. Alaa Abdulhalim Qatar
15. Ebrahim Taleb Qatar
16. Paul Alfred Kuhn Romania
17. Maksim Builov Russia
18. Jure Stegu Slovenia
19. Miguel Rodriguez Ribon Spain
20. Alberto Hiciano Spain
21. Andrei Aitonean Spain
22. David Ezequiel Pitton Spain
23. Eduard Silvera Porcel Spain
24. Sergio Gonzalez Caldera Spain
25. Ali Alkhalidy UAE
26. Josh Bridgman United Kingdom
27. Andreas Photiades United Kingdom

MASTER MEN’S PHYSIQUE 40-49 YEARS
(it will be split into 2 categories: 40-44 and 45-49).
1. Jean-Philippe Cesari France
2. Róbert Fruzsa Hungary
3. Giacomo Carofiglio Italy
4. Leonardo Piacentini Italy
5. Emanuele Zanetti Italy
6. Riccardo Romagnone Italy
7. Rui Ferreira Portugal
8. Alessandro Fumo Portugal
9. Luis Cunha Portugal
10. David Barquet Claret Spain
11. Jose Rivas Rodero Spain
12. Alex Lemos United Kingdom
13. Walter Rajah United Kingdom
14. Bruce Richardson United Kingdom
15. Rob Thurston United Kingdom

MASTER MEN’S PHYSIQUE OVER 50 YEARS
1. John Davi Spain

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE
1. Jerome Brohee Belgium
2. David Guerrero Colombia
3. Jovani Melchor Colombia
4. Henrique De Carvalho France
5. Dorian Leconte France
6. David Roig France
7. Ramy Jaber Germany
8. Ramin Moggi Italy
9. Santino Tama’ Italy
10. Christian Di Virgilio Italy
11. Julio Brito Portugal
12. Pedro Gomes Portugal
13. Fábio Rodrigues Portugal
14. Raul Chulvi Medrano Spain
15. Anyelo Sepin Campusano Spain
16. Ernesto Jimenez Municio Spain
17. Kenneth Guevara Douglas Spain
18. Omar Pellejero Spain

WOMEN’S FIT-MODEL OPEN
1. Aleksandra Laer Estonia
2. Evita Benke Latvia
3. Daira Purmale Latvia
4. Malgorzata Galkowska Poland
5. Patrycja Kolacz Poland
6. Aigul Akhmetshina Russia
7. Elizaveta Chernova Russia
8. Sonia Montes Spain
9. Alina Yaman Ukraine (2nd category)
10. Timea Bradley United Kingdom (2nd category)
11. Kim Parker United Kingdom (2nd category)

MEN’S FIT-MODEL OPEN
1. Henny Seroeyen Belgium
2. Pedro Rodriguez United Kingdom
Total: 1071

DELEGATES:
1. Moussa Messaour Algeria NF President
2. Gevorg Hakobyan Armenia NF President
3. Hayk Hakobyan Armenia official delegate
4. Dr. Wolfgang Schober Austria NF President
5. Tariq Ali Bahrain General Secretary
6. Nikolaj Muravev Belarus official delegate
7. Andrei Sviryd Belarus extra delegate
8. Steven Segers Belgium official delegate
9. Diana Monteiro Brazil official delegate
10. Marcelo Andres Silva Vargas Chile official delegate
11. Costa Costakis Cyprus official delegate
12. Christos Papettas Cyprus official delegate
13. Vyacheslav Vinogradov Czechia official delegate
14. Lars Milsten Denmark official delegate
15. Mario Valero France NF President
16. Erich Janner Germany NF President
17. Guido Falk Germany NF General Secretary
18. Alex Stampoulidis Germany official delegate
19. Iordanis Leventelis Greece NF President
20. Istvan Huber Hungary NF President
21. Viola Vargha Hungary NF General Secretary
22. Einar Gudmann Iceland NF President
23. Faez Abdul Hassan Sawadi Iraq NF President
24. Stephen Harvey Ireland official delegate
25. Benedetto Mondello Italy NF President
26. Dr. Mutaz Tabbaa Jordan official delegate
27. Sabri Dragusha Kosovo NF General Secretary
28. Mohammad Ashkanani Kuwait official delegate
29. Timur Djanabulov Kyrgyzstan NF President
30. Lira Imankulova Kyrgyzstan official delegate
31. Christina Vedernikova Latvia NF President
32. Hassenen Moukaled Lebanon NF President
33. Hani Barbar Lebanon coach
34. Rinaldas Česnaitis Lithuania official delegate
35. Boban Gjoroski` Macedonia NF President
36. Ralph Decelis Malta NF President
37. Octavio Luna Romero Mexico official delegate
38. Svetlana Lenivteva Moldova official delegate
39. Berry de Mey Netherlands official delegate
40. Richard Kien Netherlands official delegate
41. Pawel Filleborn Poland NF President
42. Vitor Reis Portugal NF President
43. Mohamed Al-Mazroai Qatar extra delegate
44. Ahmed Fardan Qatar extra delegate
45. Talal Basolaiman Qatar extra delegate
46. Matlaq Al-Otaibi Qatar extra delegate
47. Ovidiu Mezdrea Romania extra delegate
48. Alexander Vishnevskiy Russia official delegate
49. Nina Abramova Russia official delegate
50. Tamara Nikolic Serbia official delegate
51. Vladica Jovanovic Serbia official delegate
52. Ladislav Mesko Slovakia NF General Secretary
53. Gašper Grom Slovenia NF President
54. Niclas Stromqvist Sweden NF President
55. Fleig Kathi Switzerland official delegate
56. Kasem Abdoo Yazbekv UAE official delegate
57. Oleksandr Gordiienko Ukraine official delegate
58. Adolfo Martinez Venezuela NF President
JUDGES:
1. Mounir Bentabet Algeria
2. Steven Segers Belgium
3. Fabienne Antoine Belgium
4. Diana Monteiro Brazil
5. Panicos Archontides Cyprus
6. Costa Costakis Cyprus
7. Christos Papettas Cyprus
8. Pantelis Archontides Cyprus
9. Vyacheslav Vinogradov Czechia
10. Ekaterina Abramova Czechia
11. František Zámola Czechia
12. Vladimi Pajič Czechia
13. Lars Milsten Denmark
14. Mario Valero France
15. Alex Stampoulidis Germany
16. Spiros Memos Germany
17. Margret Netack Germany
18. Iordanis Lenentelis Greece
19. Christos Gkolias Greece
20. István Huber Hungary
21. Viola Vargha Hungary
22. László Berkes Hungary
23. Csaba Bara Hungary
24. Katalin Koós Hungary
25. Zsuzsanna Messe Hungary
26. Einar Gudmann Iceland
27. Jawad Mohammed Joodi Iraq
28. Ali Hussein Jasim Iraq
29. Abbas Abdul Wahid Zughayyar Iraq
30. Ali Jawaed Hraeja Iraq
31. Mohammad Ashkanani Kuwait
32. Saqer Al Dousari Kuwait
33. Timur Djanabulov Kyrgyzstan
34. Christina Vedernikova Latvia
35. Vladimir Belov Latvia
36. Rinaldas Česnaitis Lithuania
37. Eglė Raščiūtė Lithuania
38. Boban Gjoroski Macedonia
39. Antoine Micallef Malta
40. Trevor Taliana Malta
41. Berry de Mey Netherlands
42. Grzegorz Kepa Poland
43. Jose Manuel Da Costa Monteiro Portugal
44. Marlene Eduarda Góis Reis Portugal
45. Lesya Ivanivna Rozna Portugal
46. Jorge Manuel Lourenço Cartaxo Paiva Portugal
47. Ibrahim Khalid I B Al-Sulaiti Qatar
48. Abdulrahman Fahad Buhumadah Qatar
49. Ovidiu Mezdrea Romania
50. Alexander Vishnevskiy Russia
51. Nina Abramova Russia
52. Rossano Basso San Marino
53. Ladislav Mesko Slovakia
54. Lubos Matejicka Slovakia
55. Sener Cinoglu Switzerland
56. Burak Olgun Switzerland
57. Abdul Majid Kasem Yazbak UAE
58. Oleksandr Gordiienko Ukraine
59. Lisa Tierney United Kingdom
60. Helen O’Reilly United Kingdom
61. Sean O’Reilly United Kingdom
62. Adolfo Martinez Venezuela

TEST JUDGES:
1. Zineb Rachedi Algeria
2. Amel Keroumi Algeria
3. Saleheddine Mihoubi Algeria
4. Costas Archontides Cyprus
5. Jekaterina Kern Estonia
6. Aleksandra Laer Estonia
7. Eszter Németh Hungary
8. Dejan Mitrovski Macedonia
9. Ivan Reshniak Russia

SUPPORTERS:
1. Ivan Valetić Croatia
2. Stjepan Ursa Croatia

2016 ARNOLD CLASSIC EUROPE COUNTRIES
1. Algeria
2. Argentina
3. Armenia
4. Austria
5. Bahrain
6. Barbados
7. Belarus
8. Belgium
9. Bermuda
10. Brazil
11. Bulgaria
12. Canada
13. Chile
14. Colombia
15. Croatia
16. Cyprus
17. Czechia
18. Denmark
19. Dominican Republic
20. Estonia
21. Finland
22. France
23. Germany
24. Greece
25. Hungary
26. Iceland
27. Iraq
28. Ireland
29. Israel
30. Italy
31. Jordan
32. Kosovo
33. Kuwait
34. Kyrgyzstan
35. Latvia
36. Lebanon
37. Lithuania
38. Luxembourg
39. Macedonia (FYROM)
40. Malta
41. Mexico
42. Moldova
43. Montenegro
44. Netherlands
45. Norway
46. Panama
47. Poland
48. Portugal
49. Qatar
50. Romania
51. Russia
52. San Marino
53. Saudi Arabia
54. Serbia
55. Slovakia
56. Slovenia
57. Spain
58. Sweden
59. Switzerland
60. Ukraine
61. United Arab Emirates
62. United Kingdom
63. United States of America
64. Venezuela
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com