Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

FB skupina FB skupina 2

Danes je So okt 01, 2022 15:03

Povišan Holesterol

<< x

javalda

Uporabniški avatar

Pleničar

Vnosov: 89

Odgovor Sr dec 03, 2014 11:35

Povišan Holesterol

Pozdravljeni,

Trenutno treniram 4-6x tedensko po 1hintenzivnega fitnesa z utežmi. Ampak nič kardio vadbe.
Sedaj ko je zima delam na masi. To pomeni, daželim do nekje marca pridobiti čimveč mase in nato do poletja mesece na strogodieto (odstranim vse ogljikove hidrate in veliko kardio vadbe), da spucam vsemaščobe, ki so se nabrale med pridobivanjem mase.
Moje pridobivanje mase je tako, da jem vse karvidim.. mastno in nemastno.. ni važno.
Vem, da je ponavadi nabiranje mase drugačnoin bolj zdravo ampak letos sem si rekel, da si bom dal duška. Vsaj za teh parmesecev.
V roku 3,5 mesecev sem pridobil 7kg. Vem, daje veliko maščobe ampak nekaj je pa vseeno mišic (upam:))

Mi je pa zdravnik na pregledu ugotovil povišanholesterol.

S-Holesterol 6,1
S Trigliceridi 1,6
S HDL Holesterol 1,5
S LDL Holesterol 4,4

Sedaj pa kaj to pomeni? Ali lahko nadaljujem zpridobivanjem mase do februarja oz marca ali naj grem takoj na dieto inzmanjšam holesterol?

Hvala za vaš čas,

LP, Luka

<o:p></o:p>
<< x

javalda

Uporabniški avatar

Pleničar

Odgovor Sr dec 03, 2014 11:36

Re: Povišan Holesterol

Se opravičujem zaradi težkega branja ampak forum ne zazna besedila iz worda..
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63980

Odgovor Sr dec 03, 2014 22:39

v osnovi bi jaz znižal predvsem trigliceride in s tem bi holesterol prešel v bolj varno obliko.
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

javalda

Uporabniški avatar

Pleničar

Odgovor Če dec 04, 2014 08:49

Kako pa to naredim?
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Če dec 04, 2014 09:05

nehaš jesti junk in zmanjšaš predelane oh
<< x

robotek

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 275

Kraj: Poljcane

Odgovor Po dec 08, 2014 18:22

Visok LDL se ne pomeni nujno slabo stvar. Najbolje je it nardit lipoproteinski profil da tocno ves kje si (je pa mal drazje - 80e).
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po dec 08, 2014 18:33

ali pa pogledat kako je s trigliceridi in HDL
<< x

peterv6i

Uporabniški avatar

Pleničar

Vnosov: 50

Kraj: Koper

Odgovor Če jan 29, 2015 19:15

robotek je napisal/-a:Visok LDL se ne pomeni nujno slabo stvar. Najbolje je it nardit lipoproteinski profil da tocno ves kje si (je pa mal drazje - 80e).

Kaj pa razmerja LDL/HDL?
Recimo jaz ne morem nikakor spravit holesterola v neke normalne meje...

Moji podatki so :

25.1.2015:
S-Holesterol: 7.4 (4.0 - 5.2)
S-Trigliceridi: 1.14 (0.6 - 1.7)
S-HDL: 1.15 (> 1.4)
S-LDL: 6.12 (2.0 - 3.9)

22.12.2014:
S-HDL: 1.16
S-LDL: 5.25

29.10.2014: (sem jemal 5gramov statinov vsak 2 dan ampak sem zadevo prekinil ker so tablete imele stranske učinke (bolečine v mišicah))
S-Holesterol: 5.2 (4.0 - 5.2)
S-Trigliceridi: 1.0 (0.6 - 1.7)
S-HDL: 1.03
S-LDL: 4.02

Osebni zdravnik mi pravi naj preidem na vegansko prehrano.. kar pa mi je malce prevelik korak.. statine mi odsvetuje ker delajo "sranja" drugje...
Sedaj v januarju/februarju bom eliminiral sladkor in sladke pijače (kava s cukrom, kakšne kokakole, sokovi, sladice)..
Nekje marca pa imam plan, da pridem do tebe Gašper (žal mi v teh mesecih ni uspelo tako časovno kot finančno)..

Na internetu sem tudi prebral, da naj bi kava dvigovala raven LDL holesterola.. pri meni je tako, da jih spijem 5-6 na dan...
Bom probal tudi to skenslat da vidim.. mogoče max. 1 kavo na dan za začetek..
Zadnjič spremenil peterv6i, dne Če jan 29, 2015 20:35, skupaj popravljeno 1 krat.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Če jan 29, 2015 20:27

LDL ti je lepo padel. osebno bi preferiral nižje trigliceride in višji HDL. ta razmerje ti da informacijo za kake lipoproteine LDL gre. in to je pomembno ne pa vrednost LDL. lahko maš nizek LDL pa imaš narobne lipoproteine LDL in si v veliko večji nevarnosti kot nekdo ki ima visok LDL in napačne delce..
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Pe jan 30, 2015 08:15

Aha, Trigliceridi ti niso nič padli kar je čudno. po moje imaš kar nekaj oh in ob tem si dodal hrano ki ima veliko maščob in holesterola.. Enkratni dvig začasno vpliva na vrednosti..

Koliko mesecev imaš tako?
<< x

peterv6i

Uporabniški avatar

Pleničar

Odgovor Pe jan 30, 2015 09:08

Ja se opravičujem sem najprej napisal najnovejši izvid in spodaj je najstarejši..

Ko sem pil statine 5mg vsak drugi dan so bili trigliceridi 1.0
Sedaj ko ne pijem statinov so trigliceridi 1.15
ampak če pogledam na "skali" sem s trigliceridi nekje na sredini (ok)..

Nimam pojma zakaj imam holesterol v takšnem razmerju (pač eno leto nazaj so mi ugotovili ob infarktu, da imam povišan holesterol).. in v roku
enega leta nisem uspel spraviti holesterola v neko mejo razen s tabletami, ki pa se jih izogibam ker tisti, ki jih ni še pil ne ve kaj to pomeni ;) (bolečine v mišicah, nimaš moči, zaspan..)..
Ko sem to omenil svojemu osebnemu zdravniku mi je povedal, da sem pač občutljiv na ta zadravila in naj poizkusim s prehrano..
S prehrano sem probal sam.. od tega, da sem črtal iz seznama vse sire, paštete, pancete, pršute, mast...
Do tega, da sem probal namesto tega jesti sojin jogurt, dimljenega lososa, kuhano tuno....
Vsak dan vzamem še 4000mg omega 3 in 1000 mg L_Carnitine (omenjena kombinacija naj bi tudi zniževala raven LDL pa po treh mesecih pitja ne vidim nobenega efekta)..
Skratka sam več ne vem kaj naj bi naredil.. ta mesec skušam biti brez sladkorja, sladkarij (peciv), sladkih pijač, alkohola (govorim o kakšnem kozarcu žganega za vikend) in kave..

Pijem pa zelo malo.. mogoče pijem 0.5 litra vode na dan.. ko imam treninge/tek spijem seveda več.. okoli litra litra in pol.. ampak povprečno dvomim da presežem liter vode na dan..

Nekateri zdravniki pravijo, da lahko s prerhano le malo vplivamo na vrednosti holesterola cca 20% ?!?
Drugo kar me zanima je to razmerje dobrega in slabega.. torej dobrega imam premalo in slabega preveč..
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Pe jan 30, 2015 09:18

sladkarije, sladke pijače = škrob (kruh, makaroni..)

s prehrano vplivamo običajno lahko le začasno.
v osnovi holesterol ni toliko pomemben ampak bolj oblika tega.
na tvojem mestu bi minimiziral oh, dodal veliko zelenjave, beljakovin in omega 9 maščob ter počasamo dodajal del teh iz nasičenih
<< x

peterv6i

Uporabniški avatar

Pleničar

Odgovor Pe jan 30, 2015 09:21

Grom je napisal/-a:Koliko mesecev imaš tako?

Torej, da spremljam holesterol bo sedaj 1 leto (marca)..
Ko sem bil hospitaliziran so me začeli filat z 20mg statinov dnevno.. kar je logično, da mi je potem raven holesterola skupnega padla na 4.3 in razmerje dobrega in slabega sta bila ok.. težava je bila ker sem se slabo počutil..
Potem sem nekje junija, julija in avgusta bil brez statinov.. ko sem septembra naredil test je bilo vse po starem (porušeno in skupni holesterol na 7)..
Potem sem jemal 5mg vsak drugi dan in sem v roku meseca dni padel na skupni holesterol 5.2 in LDL, HDL sta bila malenkost nad zgornjo mejo predpisanega.. (spet je bila težava v slabem počutju).. potem sem prekinil tudi s 5mg in od takrat naprej pa so rezultati zgornji..
Zadnjič spremenil peterv6i, dne Pe jan 30, 2015 09:32, skupaj popravljeno 1 krat.
<< x

peterv6i

Uporabniški avatar

Pleničar

Odgovor Pe jan 30, 2015 09:32

Grom je napisal/-a:sladkarije, sladke pijače = škrob (kruh, makaroni..)

s prehrano vplivamo običajno lahko le začasno.
v osnovi holesterol ni toliko pomemben ampak bolj oblika tega.
na tvojem mestu bi minimiziral oh, dodal veliko zelenjave, beljakovin in omega 9 maščob ter počasamo dodajal del teh iz nasičenih

Gašper se bova slišala enkrat marca.. pa bova definirala kaj in kako.. :)
premalo imam znanja internet pa preveč nasprotnih informacij in to je potem začaran krog..

Kruh ja.. ga pojem kar nekaj.. predvsem mi je všeč koruzni ali pa ovseni.. Makaroni pa tudi :) ponavadi so na jedilniku za vikend..
ali pa so kot priloga v mineštrah, ki jih jem za kosilo (velikokrat jem tudi kus kus, riž)..
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Pe jan 30, 2015 10:20

osebno bi delal na tem da znižam trigliceride in dvignem HDL ter se ne preveč obremenjeval z LDL..

vsekakor pa treba tudi minimizirat stres in druge pomembnejše dejavnike ki nimajo veze s prehrano
Naslednja

Vrni se na Zdravje, dobro počutje, anti-age

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

FB skupina FB skupina 2