Izšla je devetnajsta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

Activlab promocija beljakovinskih napitkov Sukrin + GRATIS Almitas maslo iz bučnih semen

Danes je Sr sep 19, 2018 00:24

Vitamin D in holesterol

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 11106

Odgovor To jun 24, 2014 05:35

Vitamin D in holesterol

Prejšnjikrat med prebiranjem literature o prehrani starodavnih ljudstev, mi je v glavo padla ideja ali obstaja povezava med holesterolom in vitaminom D. Afriška ljudstva so bila tako ali tako večino časa izpostavljena soncu, zato se v tem primeru vitamin D tvori iz holesterola + mlečnih izdelkov. Inuiti so imeli vitamin D pretežno iz hrane.

Eno sem našel, ampak je vnos D pretežno nizek:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24594863

Grom, Rogerson, nani1, Vid87, Gym mnenje? Ne gre se, da bi direktno povezali dve stvari, kot to ponavadi počnejo, ampak zanima me kaj menite, pa da se malo dogaja :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63124

Odgovor To jun 24, 2014 07:26

Re: Vitamin D in holesterol

Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor To jun 24, 2014 07:28

Metabolism. 2008 Jun;57(6):741-8. doi: 10.1016/j.metabol.2008.01.011.
25-Hydroxyvitamin D, cholesterol, and ultraviolet irradiation.
Carbone LD1, Rosenberg EW, Tolley EA, Holick MF, Hughes TA, Watsky MA, Barrow KD, Chen TC, Wilkin NK, Bhattacharya SK, Dowdy JC, Sayre RM, Weber KT.
Author information
Abstract

Vitamin D deficiency may have implications for cardiovascular health. The purpose of this study was to determine the relationship of 25-hydroxyvitamin D (25[OH]D) to cholesterol and lipoprotein particles and to determine whether increasing 25(OH)D through ultraviolet (UV) irradiation impacted on these parameters in healthy young men and women. This was a randomized trial of 51 adults exposed to suberythemal doses of whole-body irradiation using UV lamps that emitted UV-A and UV-B radiation, compared with a control group, twice weekly for 12 weeks. 25-Hydroxyvitamin D, cholesterol, and lipoprotein subfractions were measured at baseline and after 12 weeks. There was a significant (P < .03) positive association between 25(OH)D and apolipoprotein A-I (Apo A-I) and lipoprotein A-I (Lp A-I). The ratio of low-density lipoprotein to high-density lipoprotein was significantly (P < or = .044) negatively correlated with 25(OH)D levels. The levels of 25(OH)D increased significantly in the treated compared with control group (P < .05). Overall, there were no significant differences between the treated and control groups in any lipoproteins or apolipoproteins after administration of UV irradiation. Subgroup analysis for Apo A-II confined to those with 25(OH)D insufficiency (25[OH]D <75 nmol/L [30 ng/mL]) revealed decreases in Apo A-II in the treated group and increases in the control group that were statistically significantly different between the groups (P = .026). We found a significant positive correlation between 25(OH)D and Apo A-I and Lp A-I and a significant negative correlation between 25(OH)D and the ratio of low-density lipoprotein to high-density lipoprotein. In those with vitamin D insufficiency, we found small decreases in Apo A-II in the treated relative to the control group. Overall, though, twice weekly exposure to UV radiation resulting in an increase in serum 25(OH)D had no significant impact on lipoprotein composition.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor To jun 24, 2014 07:30

J Clin Lipidol. 2009 Aug;3(4):289-96. doi: 10.1016/j.jacl.2009.07.003. Epub 2009 Jul 17.
Serum 25-hydroxyvitamin D is independently associated with high-density lipoprotein cholesterol and the metabolic syndrome in men and women.
Maki KC1, Rubin MR, Wong LG, McManus JF, Jensen CD, Marshall JW, Lawless A.
Author information
Abstract
BACKGROUND:

Low vitamin D status has been associated with markers of cardiovascular disease risk.
OBJECTIVE:

This cross-sectional study assessed the relationships between serum 25-hydroxyvitamin D [25(OH)D] and selected markers for cardiovascular disease risk, including metabolic syndrome and its components, in adult men and women.
METHODS:

Fasting blood samples, anthropometric measurements, and blood pressure were assessed in 257 men and women. Dietary intake was assessed with food frequency and dietary supplement questionnaires.
RESULTS:

Total vitamin D intake and that from dietary supplements were significantly associated with increasing serum 25(OH)D tertile (both P < .001). Mean±SEM serum high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) increased in a graded fashion (P < .001) from the lowest (48.4±1.8mg/dL) to the highest (62.3±2.1mg/dL) 25(OH)D tertile. The relationship between 25(OH)D and HDL-C remained significant (P < .001) after adjustment for established determinants of the HDL-C, with each 10-ng/mL increase in 25(OH)D associated with a 4.2-mg/dL increase in HDL-C concentration. Serum triglycerides (P=.008), waist circumference (P < .001), and body mass index (P < .001) showed graded, inverse relationships with 25(OH)D tertile, and the prevalence of metabolic syndrome decreased significantly from the lowest to the highest 25(OH)D tertile (31%, 14%, and 10%, respectively, P for trend=.001).
CONCLUSIONS:

Lower serum 25(OH)D is associated with the metabolic syndrome and adverse values for some metabolic syndrome risk factors, particularly the HDL-C concentration. Research is warranted to assess whether increasing vitamin D intake will improve the metabolic cardiovascular risk factor profile.
<< x

nani1

Uporabniški avatar

Senior Member

Vnosov: 661

Odgovor To jun 24, 2014 11:44

UrosS je napisal/-a:Prejšnjikrat med prebiranjem literature o prehrani starodavnih ljudstev, mi je v glavo padla ideja ali obstaja povezava med holesterolom in vitaminom D. Afriška ljudstva so bila tako ali tako večino časa izpostavljena soncu, zato se v tem primeru vitamin D tvori iz holesterola + mlečnih izdelkov. Inuiti so imeli vitamin D pretežno iz hrane.

Eno sem našel, ampak je vnos D pretežno nizek:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24594863

Grom, Rogerson, nani1, Vid87, Gym mnenje? Ne gre se, da bi direktno povezali dve stvari, kot to ponavadi počnejo, ampak zanima me kaj menite, pa da se malo dogaja :)

hvala za povabilo. nisem kaj preveč razmišljala o tem ampak sedaj si mi pa čisto zaposlil um :) še procesiram. ko že mislim, da sem kaj povezala, spoznam, da obstaja še kakšen košček sestavljanke več.
Vprašaj vse, ne zaupaj nikomur.
Ultimate source of knowledge is experiment.
<< x

nani1

Uporabniški avatar

Senior Member

Odgovor To jun 24, 2014 18:45

Jaz sicer bolj tako po domače razmišljam.

Baje, da so res neki zaključki, da imajo ljudje z več D vitamina -> manj holesterola.

En zaključek bi lahko bil, da so ti ljudje enostavno več na soncu, torej sklepamo, da se več gibljejo itd in imajo posledično bolj zdrav slog življenja in -> nižje holesterole.

Lahko pa bi mogoče to pomenilo tudi to, da več vitamina D pomeni -> boljšo absorbcijo Ca v kosti. Potemtakem je manj 'odvečnega' Ca, ki bi ga telo sicer nalagalo v mehka tkiva.
Razmišljam sedaj sama pri sebi: če ni dovolj vitamina D (gledano dolgoročno) --> ni tistega naravnega mehanizma in prenašalcev kalcija tja, kjer je njegovo mesto. Prihajalo bi do vnetij, kalcifikacije žil (mehko tkivo) --> to pa vsi vemo, da telo tovrstne požare gasi s holesterolom. Se pravi, ni dovolj vitamina D -> več možnosti za višji holesterol.

Sem pa zasledila še to teorijo, ki pa nekako pomeni, da je telo tako smart, da je vedno v akciji za preživetje :) Pravzaprav logična ideja.
Vitamin D deficiency (causes a high total cholesterol with poor ratio):

Cholesterol is the raw material which, through the action of sunshine on the skin, is converted to vitamin D. If the body perceives the deficiency in vitamin D3, and this is almost universal in our low sunshine climate, then the liver pushes out more cholesterol so that when sunshine does land on the skin there is plenty of substrate for vitamin D3 to be made. Vitamin D3 deficiency is itself a major risk factor for arterial disease.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor To jun 24, 2014 22:40

itak pa kaj ma holesterol visok/nizek z SŽB vprašanje. za moje pojme bolj malo, le da je prisoten kot vedno ob celjenju in vnetjih

drugo je okisdiran holesterol ki je nekako povezan vendar ne zato ker je kriv holesterol
<< x

nani1

Uporabniški avatar

Senior Member

Odgovor Sr jun 25, 2014 09:30

Zanimivo mi je tudi to, da naj bi na absorbcijo vitamina D vplival tudi tip mašč.kislin.
MUFA naj bi povečevale, PUFA pa preprečevale.
In da je vseeno, če vzamemo neko količino vitamina D in so ob tem samo PUFA, ker je izkoristek slab.

Študija: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21816779

CONTEXT:
Mono- and polyunsaturated fats may have opposing effects on vitamin D absorption.

RESULTS:

The change in plasma 25OHD (nanograms per milliliter) during vitamin D supplementation was positively associated with MUFA, (β = 0.94; P = 0.016), negatively associated with PUFA, (β = -0.93; P = 0.038), and positively associated with the MUFA/PUFA ratio (β = 6.46; P = 0.014).

CONCLUSION:
The fat composition of the diet may influence the 25OHD response to supplemental vitamin D(3). Diets rich in MUFA may improve and those rich in PUFA may reduce the effectiveness of vitamin D(3) supplements in healthy older adults.
More studies are needed to confirm these findings.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Sr jun 25, 2014 10:17

jaz bi pa vzel SAFA. in tudi nahaja se največ v hrani bogati z SAFA

btw. v osnovi je abosrbicja dosti vit/min iz zelenjave večja ob priostnosti maščob. in boljša ob prisotnosti nasičenih napram mono.
ble so nam na kongresu v Londunu predstaljene tudi študije.

Vrni se na Paleo dieta

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Activlab promocija beljakovinskih napitkov Bemumast 3