Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

Warrior Solo Bar 35 g Fitness November 19 - forum

Danes je So dec 07, 2019 00:06

Low Carb Vail 2016 - Low carb konferenca 2016

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

TMX90

Uporabniški avatar

Pleničar

Vnosov: 16

Odgovor Ne feb 28, 2016 19:34

Re: Low Carb Vail 2016 - Low carb konferenca 2016

arni je napisal/-a:Ce si bolj zmrzljiv in dlje casa rabiš da se ogreješ,kaj pa če je to povezano tudi kaj z nizkim bf, ne le z solmi in minerali?

Fata imam vec kot dovolj. Vsaj mislim tako. Naprava kaze 7—8%, realno po slikah bi rekel okoli 10%
On Ketogenic diet from 5th of July. Actually it is not a diet, it's a Lifestyle =)
http://www.gepl.si
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63896

Odgovor Ne feb 28, 2016 19:38

Predstavtiev udeležencev:

https://katch.me/livinlowcarbman/v/206e ... edb5377ea5

5.00 Staša Grom
5.15 Gašper Grom
5.30 Dr. Westman.. :)
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Ne feb 28, 2016 21:03

With Ketonix breath ketone analyzer developer Michel Lundell.

moj nov kolega :)

Slika
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po feb 29, 2016 03:05

Low carb Vail konferenca je končana.

Na hitro nekaj info, ki sem jih izvedel danes.Jimmy Moore pripravlja tretjo knjigo na temo Claritiy... Po Keto in Cholesterol Clarity skupaj z Dr. Fungom končujeta Fasting Clarity. Prav tamo je omenil knjigo, ki jo pripravlja z Dr. Rosendalom. Teme nista izdala. Z izumiteljem Ketonixa, ki je drugače iz Švedske se pogovarjava na veliko in verjetno pride kot gost v Slovenijo. Planiram kak večji keto seminar on pa bi predstavil Ketonix in merjenje ketonov. Glede na njegove izkušnje mislim, da lahko dobimo dosti info. Mogoče lahko vključimo še kakega tujca.

Glede na situacijo tukaj vidim, da morava s Stašo štartati mednarodno LCHF stran, ki bo združlla Stašino Fit kuhinjo, moje prehransko svetovanje in keto fitnes teme.. Plani so velki.

Grom imel govor včeraj na konferenci. Priložnosti so velike samo potrebno popravit govorno angleščino tako, da v bližnji prihodnosti delam veliko na temu. :)

Slika

Slika

Hrana tu zna biti fantastična!

Slika
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po feb 29, 2016 05:22

Dr. Peter Brukner - LCHF: Health, Performance and Politics

Ko je pred nekaj leti v LCHF/keto svet stopil profesor Tim Noakes, ki je priznani profesor in raziskovalec v športu ter avtor številnih knjig med drugim bibilje teka Lore of Running sem bil izredno vsesel. Vedel sem, da se bo pričelo dogajajati. Poleg novih raziskav, organizacije konferenc je kot sem pričakoval pričel o prednostih LCHF poučevati tudi svoje prijatelje. Eden izmed njih je bil tudi Peter Brunker, podobno kot on priznani športni trener in avtor več knjig. Med drugim učbenika športne prehrane Food for sports. Tako smo dobili še eno veliko ime, ki je iz svojih preteklih knjig iztrgal poglavje o prehrani za športnike in priznal, da se je močno motil.

Slika

Slika

V svojem predavanju na konferenci nam je opisal svojo izkušnjo z LCHF ter izkušnjo s športniki, ki jim pomaga. Leta 2012 je imel 93 kg, predvsem visceralno maščobo. Zaradi zamaščenih jeter se je že nekaj časa držal smernic zdrave prehrane. Vendarle je po izobrazbi zdravnik Situacija pa je bila "zelo čudno" iz leta v leto slabša.

Slika

Na nekem športnem dogodku je srečal starega prijatelja profesorja Tim Noakesa in ta mu je pričel pripovedovati o svoji novi izkušnji z LCHF in o tem kako se je na veliko močno motil.

Slika

Prvi keto obrok je tesitral že na omenjeni večerji.

Slika

Vse skupaj se mu je zdelo zelo logično in od takrat se je Dr. Brunker prehranjeval keto. Kmalu so encimi jeter, ki jih prej nikakor ni uspel umiriti padli na odlične nivoje.

Slika

Njegov presnovni sindrom, visceralna maščoba in odvečna telesna teža so izginili.

Slika

Krvni testi so postali fenomenalni. Trigliceridi so hitro padli na polovično vrednost. HDL holesterol se je dvignil Razmerje med njima je postalo fenomenalno. Kar na enkra ni bil več v nevarnosti za srčno žilna obolenja.

Slika

Že po samo treh mesecih LCHF prehrane je izgubil 13 kg, kar je bila med drugim tudi posledica velike redukcije apetita. Prav tako so se v krvi uredili lipidi in zmanjšala zamaščenost jeter. Vendar je moral zato plačati veliko ceno. Nakupiti novo garderobo. :)

Slika

Seveda je bil navdušen in pričel na veliko promovirati LCHF.

Slika

LCHF je pričel uporabljati tudi pri svojih pacientih.

Slika

Z enostavnim ukrepom, spremembo prehrane, ki ni vodila do odrekanj je brez zdravil vplival na največje zdravstvene probleme današnjega časa: debelost, diabetes tipa 2 in zamaščena jetra. Kaj imajo le ti skupnega?

Slika

Slika

Slika

Slika

Sodobna medicina omogoča daljše in kvalitetnejše življenje? Yang je v znastvenem članku, ki je bil objavljen v priznani strokovni reviji leta 2015 zaključil da bo trenutna generacija američanom živela v povrečju krajše kot predhodne.

Slika

Katerega leta je pričela naraščati debelost?

Slika

Kako se je od takrat spreminjal delež živil? Močno je porastlo uživanje sladkorja, žitaric in rastlisnkh olj. Zmanjšalo pa se je uživanje rdečega mesa in predvsem jajc in masla!

Slika

Slika

Ljudje se sploh ne zavedajo koliko sladkorja je v današnjih pijačah. In dodatkih k naravnim živilom.

Slika

Slika

Sladkor se pojavlja skoraj v vsakem živilu. Res pa pod različnimi nazivi.

Slika

Teorija, da se redimo ker nismo aktivni je popolnoma zgrešena. Vadba ne sme biti kompenzacija za pretiran vnos nepravih hranil. Če ne vadimo nismo lačni in ne jemo. Če vadimo smo lačni in več pojemo. Tako bi morali delovati mehanizmi uravnavanja lakote. Vendar so pri sodobnem človeku zaradi napačne prehrane popolnoma uničeni.

Slika

Ena od prednosti LCHF pred drugimi dietami je tudi večja izguba telesne maščobe.

Slika

Slika

Raven diabetesa in prediabetesa močno narašča. In bo še veliko hitreje.

Slika

Slika

Podobno velja za presnovni sindrom.

Slika

Slika

Metode zdravljenja diabetesa tipa 2 naredijo diabetes kronično bolezen. Zdravimo le simptome. Dolgoročni negativni učinki se kopičijo in se kažejo v hitrejšem staranju. Negativen vpliv visoke krvne glukouze na zdravje nadomestimo z drugim lahko, da še hujšim. Visoko ravnji inzulina. Obstaja pa zelo enostavno zdravilo. LCHF in s časom diabetesa tipa 2 pravzaprav več ni!

Slika

Slika

Posledica nepravilne prehrane oziroma pretrianega vnosa ogljikovih hidratov je tudi zamaščenost jeter.(Grom: In ne boste verjeli k meni na posvet hodijo posamezniki, ki jim je zdravnik za odpravo zamaščenosti jeter predpisal povišan vnos ogljikovih hidratov in izogibanje maščobam. Ali je možno, da zdravnik res nima ama ništa pojma. Ali je možno, da si ne prebere nič o vplivu hrane na telo? Potem saj ne svetuje stvari, ki jih ne pozna in uničuje zdravja ljudi.. Sorry sem moral napisat, ker je to res sramota.)

Slika

Slika

Slika

In kaj se je zgodilo pri njemu.

Slika

Potem so tu srčno žilna obolenja. In velik del zdravnikov in publike čaprav ni prav nobene dokazane povezave, da nasičene maščobe iz hrane škodijo ( pravzaprav obranto) to še vedno verjame.

Slika

Slika

Klasika LCHF je povišanje HDL. In padec trigliceridov. Čeprav neučinkvoita zdravila se na veliko predpisujejo.

Slika

Slika

Slika

LCHF močno zmanjša raven vnetnih stanj v telesu.

Slika

Kot je poudarilo že nekaj predavateljev, ki se ukvarjajo s športniki. LCHF močno vpliva na pojav kroničnih bolečin pri športnikih.

Peter navaja primer enega najboljših svetovnih igralcev kriketa, ki je bil zaradi bolečin pred končanjem svoje karijere. Da bi še igral mu je kot nejgov zdravnik kot so ga učili med drugim predisoval veliko zdravil, da je lahko igral.. Po prehodu na LCHF je bolečina izginila in kljub temu, da je prenehal z jemanjem zdravil in kasneje povečal količino treninga!

Slika

Pod nadzorom ima enega najboljši CrossFitarjev na svetu.

Slika

Svetoval je najboljšim ameriškim smučarjem, ki naj bi bili LCHF. Pa top drsalci. Baje trenutno z kar nekaj vrhunskimi olimpijci.

Slika

Slika

Pravih raziskav v športu še nimamo. Vse so prekratke, da bi povedale kdaj je pri LCHF optimum. Po njegovem je potrebno za prilagoditev športnika minimalno 1 leto, da lahko govorimo o optimumu. Verjetno celo več.

Slika

Kaj so tri glavne prednosti? Podobno ugotavljam tudi jaz pri športnikih, ki jim pomagam. Nižja telesna teža in pri tem ohranjanje moči. Oziroma celo pridobivanje. Močno pospešena regeneracija. Manj oksidativneg stresa..

Slika

LCHF

Slika

Zakaj se ne širi info hitreje?

Slika

Slika

Slika

Za začetek predlaga:

Slika
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor To mar 01, 2016 04:25

Michel Lundell - Using Ketone Breath Analysers

Michel Lundell s katerim sem se na konferenci veliko pogovarjal se je pred leti lotil keto zaradi zdravstvenih razlogov. Ker je v teh primerih visoka raven ketonov običajno zelo pomembna in ker si ni želel stalno pikati prst in določati BHB v krvi ter zapravljati za drage lističe je naredil napravico, ki meri aceton v izdihanem zraku. Vrednost meritev kolerira pod določenimi pogoji z vrednostjo BHB v krvi in predvsem z vrednostjo krvne glukoze.
Na tem predavanju je predstavil napravico in računalniški program, ki omogoča kalibracijo in analizo meritev. Napravico mi je tudi dal kot darilo in v testiranje tako, da več o tem ko pridem domov in testerim v različnih pogojih in primerjav s krvnimi vrednostmi.

Slika

takole je vse skupaj videti na ekranu

Slika

kalibracija

Slika

Pravilna tehnika je izredno pomembna

Slika

Slika

Povezava med actonom, BHB in krvnim sladkorjem

Slika

BHB/aceton - na primerjljivost vpliva marsikaj.. najbolj primerljivo je zjutraj na tešče

Slika

Povezava glukoza: aceton je zanimiva. Povedal mi je da je po odmerku Purvita, ki ga je prvič dobil v roke tu na konferenci glukoza porasla in aceton padel

Slika

Skupaj na enem grafu:

Slika

Povzetek ne tako informativen ampak kot sem rekel po vrnitvi testiram na veliko in odprem celo temo na forumu.. :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor To mar 01, 2016 05:12

Peter Deft - Winning on Fat: What the FASTER LCD Cohort do in the Real World

Slika

Peter Deft je prehranski svetovlec vrhunskih športnikov, ki je velik pristaš keto prehrane. Sodeloval je tudi pri raziskavah z Volekom. Njegovo predstavitveno predavanje je bilo kratko in pravzaprav predstavilo ugotovitve iz skupne raziskave, ki sem jih slišal že v Tampi.

Slika

Slika

Primerjali so skupino športnikov, ki so uživali klasično visokohidratno prehrano s skupino športnikov na keto. (70%M, 20%B in 10-12%OH)

Slika

Povprečen vzdržljivostni športnik pokuri na minuto tam malo preko 0,4 g maščobe pri sredni intenzivnosti vadbe. Višja je intenzivnost vadbe večji odstotek jasno predstavlja glukoza. Noben od športnikov ni presegel 1,0 g mašobe na minuti. Tri ali štirje so se približali

Slika

V tej raziskavi je imela skupina s pretežnim deležom OH v prehrani povprečno izgorevanje maščob 0,67 g/min. Pri keto skupini pa so izmerili več kot 2x večjo oksdacijo maščob. Povprečno kar 1,54 g/min.

Slika

Tipičen graf, ki kaže različne oksidacije maščob pri različnih intenzivnostih.

Slika

Ta graf pa razlike v oksidaciji maščob pri skupini na OH in keto skupini. Kot vidimo keto skupina vedno kuri veliko več maščobe, kar je seveda logično. Kuri pa maščobo tudi pri višji intenzivnosti. Vendar to ni optimum. Za optimalen rezultat je potrebno, da mine več kot leto na keto. Običajno okoli 1,5 leta. To sem opazil jaz, Volek, Peter in drugi.

Slika

Če pri hidratni skupini predstavljajo vir energije tako maščobe kot oh in poraba oh s časom pada. Ko se praznijo glikogenske zaloge. Pa pri keto skupini skoraj vse doprinesejo maščobe. Ne glede na čas trajnanja.

Slika

Ima nek komercialni program in to je piramida tega programa.

Slika

Slika
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor To mar 01, 2016 12:42

Dr. Ron Rosdale - Low Carb, Yes, High Protein, No: The Problem of Cancer and Aging

Ron Rosedale je bil na keto dieti že pred Westmanom, Volekom in drugimi keto legendami. Ta znanstvenik je že pred več kot 4 desetletji govoril, da KD ni visoko beljakovinska dieta. Med tem ko so drugi takrat v literaturi dopuščali poljuben vnos beljakovin ob omejenem uživanju OH je Rosdale že takrat trdil, da pretiran vnos beljakovin škodi kot tudi pretrian vnos OH. Westman pravi, da je bil glavni razlog, da so se drugi držali nazaj predvsem velika bitka proti maščobam, ki je bila takrat ravno v razvoju. Maščobe so veljale za strup in takrat striktno visokomaščobne diete nebi sprejeli.
Ron Rosedal je za moje pojme geni. Vse kar pove mi ima smisel. Na panelu po vseh predavanjih v tem dnevu so obiskovalci spraševali le njega.
Rosedal se zadnja leta ukvarja predvsem z raziskovanjem life extensiona. Denarja je v preteklosti s klinikami zalužil dovolj tako, da živi sedaj v Indiji in tam pomaga reševati veliki problem zadnjih desetletji diabetes tipa 2.

Slika

na tej konferenci nam je predaval o vplivu naše prehrane na dolžino življenja in predvsem kvalitete življenja na stara leta. Ter seveda na izogibanje pojave bolezni sodobnega časa, kot so diabetes, presnovni sindrom, srčno žilna obolenja, debelost, oblike raka itd.
Je kolega in sodeluje z večino znantvenikov, ki raziskujejo proces staranja in je definitivno primerna oseba, ki nas lahko usmeri k dejanjem s katerimi lahko upočasnimo proces staranja.

Slika

Pravi, da je zdravje in dolžina življenja zelo odvisna od tega kaj pretežno kurimo za energijo. Večji bo delež maščob proti OH dlje bomo za svojo genetiko živeli. Vse skupaj pa ima veliko povezavo s hormoni, kot so inzulin, IGF, rastni hormon in drugi. S pravilno prehrano lahko v tej smeri naredimo veliko.

Slika

V dolgem delu blez slidov nam obrazloži zakaj imata hormona inzulin in predvsem IGF največji vpliv na staranje. To kaže veliko raziskav.

Slika

Restirikcija kalorij je edina dokazana metoda, ki se jo človek lahko poslužuje in ima vpliva na dolžino življenja. Seveda to lahko dokažemo na bitjih, ki živijo krajše življenje. Pri človeku težko. Je pa vseeno izmerljiva sprememba v krvnih vrednostih in vplivu na hormone. Restrikcija kalorij (kot tudi KD in fasting) vodi do nižjih revni hormonov inzulina in IGF1, ki sta hormona, ki pospešujeta staranje.

Slika

Slika

V preteklosti in pri manj razvitih oblikah življenja gre pravzaprav za isti hormon.

Slika

Obstaja narod, ki ima genetsko obliko bolezni, ki jo imenujemo Laronov sindrom. Ljudje s tem sindromom živijo v povrečju kar nekaj dlje predvsem pa ne zbolevajo za rakom in diabetesom. Razlog je nesenztivnost receptorjev na hormon IGF.

Slika

Slika

Tudi rastni hormon dokazano skrajšuje življenje. preko voliva na igf

Slika

Na raven IGF-1 imajo največji vpliv OH in beljakovine. Beljakovine pa so največji stimulans. Manj beljakovin v prehrani ima podobno kot manj oh pozitiven vpliv na dolžino življenja. (dolžina ni nujno kvaliteta)

Slika

Dieta z nižjim vnosom beljakovin vodi do nižje ravni m TOR in daljšega življenja. V naslovu in povzetku se vidi kako znanstveniki hitro mešajo pojme. Atkinsonova dieta ni visokobeljakovinska dieta temveč visokomaščobna. Torje napisano popolnoma napačno.

Slika

Rosedal

Slika

Slika

Preko fastinga, nizko proteinsko/hidratne diete ali inhibicije mTOR dosežemo, da se v telesu energija namesto za rast in razmnoževanje celic porabi za obnovo in čiščenje.

Slika

AK so močan stimulans za mTOR preko hormona inzulina. Najboljši način upočasnitve staranja je redukcija proteinov (in OH seveda).

Slika

Slika

Slika

Slika

Kaj je visoko? Potrebno je pokriti fiziološke potrebe. Ostalo je odveč. Torej nekje do 1g na kg dnevno. Za bolnike z diabetesom, rakom itd kar nekaj manj. Športniki? pogosto potrebno kompromis optimalno zdravje in dolžina življenja za optimalen športni rezultat. Pravi, da je možno najti mejo kjer kljub vrhunskem rezultatu ni potrebno tako visokega vnosa beljakovin. Torej KD.

Slika
<< x

WalkingBlind

Pleničar

Vnosov: 18

Odgovor To mar 01, 2016 19:55

Grom je napisal/-a:Pravi, da je zdravje in dolžina življenja zelo odvisna od tega kaj pretežno kurimo za energijo. Večji bo delež maščob proti OH dlje bomo za svojo genetiko živeli. Vse skupaj pa ima veliko povezavo s hormoni, kot so inzulin, IGF, rastni hormon in drugi. S pravilno prehrano lahko v tej smeri naredimo veliko.

Restirikcija kalorij je edina dokazana metoda, ki se jo človek lahko poslužuje in ima vpliva na dolžino življenja. Seveda to lahko dokažemo na bitjih, ki živijo krajše življenje. Pri človeku težko. Je pa vseeno izmerljiva sprememba v krvnih vrednostih in vplivu na hormone. Restrikcija kalorij (kot tudi KD in fasting) vodi do nižjih revni hormonov inzulina in IGF1, ki sta hormona, ki pospešujeta staranje.

Kako pa lahko te trditve povežemo z dejstvom, da se kljub za dolgoživost neprimerni prehrani in obilju kalorij, ki so na voljo, življenjska doba praktično po celem svetu podaljšuje?
<< x

Cather1ne

Uporabniški avatar

Pleničar

Vnosov: 24

Kraj: Ljubljana

Odgovor To mar 01, 2016 20:58

WalkingBlind je napisal/-a:
Grom je napisal/-a:Pravi, da je zdravje in dolžina življenja zelo odvisna od tega kaj pretežno kurimo za energijo. Večji bo delež maščob proti OH dlje bomo za svojo genetiko živeli. Vse skupaj pa ima veliko povezavo s hormoni, kot so inzulin, IGF, rastni hormon in drugi. S pravilno prehrano lahko v tej smeri naredimo veliko.

Kako pa lahko te trditve povežemo z dejstvom, da se kljub za dolgoživost neprimerni prehrani in obilju kalorij, ki so na voljo, življenjska doba praktično po celem svetu podaljšuje?

Napredek v medicini. :D
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Sr mar 02, 2016 00:25

Da. in če pogledaš nekaj slidov nazaj so leta 2015 v jurnalih znanstveniki že napovedali krajšanje življenjske dobe

+ noben tako ne jeoziroma ni jedel
<< x

WalkingBlind

Pleničar

Vnosov: 18

Odgovor Sr mar 02, 2016 01:08

Cather1ne je napisal/-a:
WalkingBlind je napisal/-a:

Napredek v medicini. :D

Oh really :D.

Jah, krajšo življenjsko dobo so napovedali že za mojo generacijo (okoli 1985), pa za enkrat nič ne kaže, da bo res tako.

Ampak, k temi. Če vzamemo, da napredek medicine pomeni daljšanje življenja pri vseh enako (se pravi v deželah 3. sveta +5 let in 1. sveta +5 let) bi nas morali slabše prehranjeni (torej populacije s kaloričnim deficitom, če bi to res bil dejavnik) dohitevati, pa aktualne simulacije tega niti ne kažejo. Tako da sama ne bi bila tako pogumna pri trditvah o edinih dokazanih metodah, sicer bomo kaj kmalu uvrščeni v katero od psevdoznanosti ;) (ina ja natančnost izražanja šteje). Keto prehrani pa za zdaj, kar se tiče pozitivnih učinkov, kaže zelo dobro, zato ji tudi sledim. Pogrešam sicer več dolgoročnih ženskih (ženske v rodni dobi in take, ki bi se želele tudi razmnoževati, ne le meditirati do 101. leta) študij in upam Grom, da boš uspel kdaj koga sprovocirati v to smer. Skratka, čim širši pristop (ne samo vrhunski športniki in diabetiki in epileptiki in bolniki z rakom) pa se morda premakne še kaka druga medicinska glava, ne samo Cather1nina (ok, upam, da nisem usekala mimo - da ti študiraš medicino :)).
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Sr mar 02, 2016 01:55

govorim seveda o dokazanih metodah na drugih živih bitjih. Drugo so bolj hipoteze, ki jih težko dokažeš. Med znastveniki je debata okoli tega in zdi se mi neumno zgubljati čas v iskanju ene ali druge potrditve..

Current findings show that in nonhuman and human primates, CR evokes very similar metabolic, hormonal and physiological changes that are linked to longevity in CR rodents

Se pa osebno veliko bolj nagibam v smer da je pomembna vloga omejevanja inzulina in IGF preko redukcije OH in B ne glede na kalorije

Gleda na povečan pojav diabetesa, raka itd pa ne vidim nobenega razloga, da nebi pomislil, da nas ta hrana uničuje in da če medicina ne pomaga bi bil verjetno končni rezultat popolnoma drugačen.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Sr mar 02, 2016 02:05

Dr. Steve Phinney - The Case For Nutritional Ketosis

Dr. Phinney sodi skupaj z Volekom in Westmanom med tri velike avtorje glavnih LCHF/keto knjig. Phinney je bil tudi prvi, ki je pričel raziskovati vpliv keto prehrana na športni rezultat. Že več desetletji nazaj je govoril o potrebni keto adaptaciji za katero je pri športniku potrebno najmanj 6 tednov. Kot vemo sedaj je to daleč optimuma. Je pa dovolj, da se rezultati vrnejo na pred keto raven.

Sprva nam je predstavil glavne diete in kakšen je pri njih delež ogljikovih hidratov in maščob. Ketogena dieta pomeni nekje med 5 do 20% ogljikovih hidrtov ter med 10 do 30% beljakovin. Stanje prehranske ketoze pri teh razmerjih pa je odvisno od posameznika.

Slika

Ker ketogeno dieto zagovarja že kar nekaj desetletji ga razveseljujejo nove raziskave, ki se v zadnja leta kar vrstijo. Predvsem odkritje, da ketonska telesca ne predstavljajo le vir energije temveč so tudi signalne molekule. Preko blokade histon deacetilaze zmanjšujejo oksidativno stres v telesu in pospešujejo regeneracijo telesa. Razsikave na malih živalih pa tudi kažejo, da preko tega mehanizma potencialno podaljšujejo življensko dobo.

Slika

Prve zapise LCHF diete najdemo v dnevnikih Dr. Schwatke, ki je skupaj Inuiti prepotoval 3000 milj. Ugotavlja, da ta narod je preteno maščobno beljakovinsko živalsko hrano in da je zelo robusten, odporen in v dobri formi.

Slika

Kasneje je med Inuti del svojega življenja preživel tudi Prof. V Stefansson (1905-1917). Vse skupaj je beležil in kasneje opisal. Ko se je vrnil v civilizacijo je na sebi opravil podoben eksperiment in eno leto jedel le meso. Ugotovil je predvsem, da pusto meso ne more biti vir vseh hranil za preživetje. Če pa gre za mastno meso pa dobi telo vsa makro in mikrohranila, ki jih potrebuje.
Slika

Znameniti Stefanssonov eksperiment je bil izveden leta 1982. Dieta je bila 15 do 20 % beljakovin, ter 80% maščob medtem ko so OH predstavljali le 2% dnevnega energijskega vnosa. Glavni vir so bila živila mastno meso, ribe in pertunina in njihova drobovina, možgani, mozeg, jetra in ledvica.

Slika

Nato Phinney opiše študijo v kateri je sodeloval. Primerjali so dve skupini prekomerno težkih posameznikih v obdobju 12 tednov. Prv skupina je upoštevala klasične smernice sodobne prehrane (12 g nasičeni maščob in 208 g OH, 1500 kcal) in druga skupina pravila ketogene diete (35 g nasičenih maščob in 45 g oh, 1500 kcal.

Slika

Rezultati so bili fantastični. Pri obeh skupinah je prišlo do padca trigliceridov vendar je bil ta pri KD prehrani fantastičen. Dvig HDL holesterola je bil prav tako fenomenalen. LDL je rahlo porastel vendar pri proučitvi delcev LDL (kar se da sklepati tudi iz močno izboljšanega razmerja trigliceridi in HDL) bilo jasno vidno zmanjšanje deleža aterogenih oziroma nevarnih LDL delcev. Prav rako so padli vsi markerji vnetnih stanj v telesu ter raven visceralne maščobe. Skratka fenomenalni rezultati, ki so pravzaprav klasika in značilnost KD prehrane.

Slika

Leta 1983 je bila opravljena prva keto študija na keto športnikih. Phinney in ekipa so pet vrhunskih kolesarjev testirali na keto diet. (več kot 80% maščobe) Med osnovnim in končnim testom sposobnosti je minil čas štirih tednov prilagoditve (danes vemo, da je to daleč od optimuma).

Slika

Po štirih tednih striktne keto diete so se sposobnosti športnikov povrnile na začetno raven. Respiratorni količink kaže, da so na koncu večji del energije predstavljale maščobe. Poraba glikogena je bila po 4 tednih adaptiacije veliko nižja.

Slika

Kot smo že videli v enem izmed prejšnih predavanj se po keto adaptaciji izgorevanje maščob za energijo močno poveča tudi pri višjih intenzivnosti.

Slika

Slika

Ena zadnji študij Voleka in ekipe je pokazala, da če pri običajnih vzdržljivostnih športnikih vir energije predstavljajo tako OH kot maščobe in je delež OH s trajanjem aktivnosti vse nižji (praznjenje glikogenskih zalog) je pri keto adaptirancih dobesedno skoraj vso energijo predstavljala maščoba. In ta je dobesedno neomejen vir energije, ki jo imamo na sebi.

Slika

V tej študiji so imeli dve skupini vrhunskih vzdržljivostnih športnikov. Ena keto skupina, ki je zajemala keto športnike, ki so že več mesecev na keto prehrani in druga visokohidratna skupina. Med druženjem in spoznavanjem dejstev se je večina športnikov visokohidratne diete odločila za prehod na keto prehrano.

Slika

Za zaključek je podal še nekaj pomembnih napotkov za učinkovito in zdravo keto prehrano. Vnos beljakovin ne sme biti previsok. Pri šporntikih to pomeni maksimalno med 1,5 do 2 g na/kg. Večji del energijskega vnosa morajo predstavljati maščobe in nikakor se ne smemo bati nasičenih maščob. Večina maščob naj bodo nasičene in mononenasiene maščobe. Izogibati pa se moramo večini rastlinskih omega 6 olj. Pri športniku je tudi izredno pomembna suplementacija z elektroliti. Vsaj 2 g natrija dnevno in po potrebi dodajanje magnezija.

Slika
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Sr mar 02, 2016 02:44

Emily Schromm - Body by Butter

Emily je Crossfitarka in izkušena trenerka, ki prisega na keto dieto. V predavanju nam je podala nekaj osebni izkušenj glede keto prehrane in treninga z obremenitvijo. Te je podala v petih najpomembnejših korakih.

Slika

Slika

Prvi korak katerega fotko sem zamudil je bil seveda sam trening z utežmi V drugem je omenila uravnavanje normalne vrednosti kortizola. Ta igra predvsem pri crossfit ženskah, ki jh hitro "potegne notri" in trenirajo veliko ter hkrati jedo premalo lahko pomembno vlogo.
Neprestano je potrebno spremlajti telo, raven energije tekom dneva, proces spanja in raven stresa.

Slika

Pomembno vlogo pri stabilizaciji kortizola lahko igra stabolizacija krvnega sladkorja, ki jo lahko dosežemo tudi tako, da se naučimo kuriti zaloge telesne maščobe oziroma, da zavisimo pretežno od maščob in le malo od glukoze. Torej ne pozabimo na uživanje maščob. Pomagajao pa lahko tudi dodatki.

Slika

Pretirano omejevanje kalorij pri zelo aktivnih je lahko velik problem. Ravno to vodi do pretiranih nivojov kortizola. To velja predvsem za ženske, ki veliko trenirajo in malo jedo. Kot vemo je keto prehrana izredno nasitna in hitro se zgodi, da je zaužijemo premalo. Seveda rabimo za izgradnjo mišic dovolj kalorij.

Slika

Čeprav ve, da so mnenja na to temo v LCHF krogih zelo različna sama zagovarja nekaj oh pri tistih, ki res veliko trenirajo okoli same vadbe. Razen, če je prednostni cilj izguba maščobe. Na vprašanje o Wilsonovi študiji, ki kaže na škodo teh refidov pa ni seznanjena.

Slika
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Ketogena dieta

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Warrior Solo Bar 35 g Komplet knjig Bemumast