Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

Crush Bar FORUM Komplet knjig Bemumast

Danes je Če okt 24, 2019 02:57

Gromova keto zgodovina - pazite na dovolj maščob!

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63851

Odgovor Po jan 14, 2013 09:01

Gromova keto zgodovina - pazite na dovolj maščob!

Veseli me, da sem za testiranje keto prehrane navdušil toliko posameznikov. Po pogovorih se bojim, da ima večina še vedno podzavestno v glavi, da je potrebno zaužiti več beljakovin in manj maščob. Torej bolj fitnes/bb pristop. Naj še enkrat povem, da rezultati ne bodo pravi in določeni posamezniki znajo biti razočarani. Beljakovinsko-maščobna prehrana bilderskega tipa ni prava ketonska dieta za super počutje, delovanje možganov, zbranost preko celega dneva, optimalno izgubo maščobe in dolgo življenje!

Mogoče nekaj besed iz moje zgodovine keto diet...

1) Prvič sem se z kvazi keto dieto srečal kakih 15 let nazaj po prebiranju knjig takratnega in sedaj že pokojnega guruja bb Dana Duchaina. Dan sicer ni bil keto fanatik ampak je v eni izmed svojih knjig bb dieto temeljil na tej dieti oziroma govoril o super dieti za izgubo maščobe. Seveda sem dieto testiral in prišel do rezultatov pri izgubi maščobe vendar ne optimalnih. Mislim da je bil naslov knjige Body opus in šlo se je zato da si med delovniki na keto in čez vikend delaš overload hidratov. Kot se spomnim sem samo čakal vikende da bi jedel oh. Tudi med tednom je bilo veliko več beljakovin kot je optimalno. Torej čisto bb tip. Je pa Duchain definitivno bil genij tistega časa na tem področju. 15 do 20 let nazaj je pisal tisto kar znanstveniki dokazujejo sedaj, da če želiš telesu najmanj škode moraš pretežno kuriti ketone/maščobe oziroma da ima to najmanj škode za telo..

2) Potem so prišle knjige Dr. Maura Di Pasquala enega najbolj priznanih strokovnjakov na področju športne prehrane in performanca. Mauro je bil svetovni prvak v powerliftingu na ketonski dieti in je leta eden glavnih zagovornikov tega načina prehranjevanja. Vendar ponovno gre za tipično kvazi ketonsko z veliko preveč beljakovinami. Čez vikende pa lahko jemo karkoli. Koliko časa je odvisno od posameznika od dveh dni do nekaj ur. Poleg prvega problema da pravzaprav nisi v pravi ketozi je bil problem tudi razmišljanje o hrani, ki te čaka preko vikenda. Želja po hrani je vedno ostajala in tudi konec keto delovnika si se počutl praznega, brez energije itd.. Njegove knjige Matabolic diet, Anabolic diet.. se splača prebrati.

3) Pravzaprav malo spremenjeno kopijo teh diet je potem v malo drugačni obliki v svojih knjigah zapisal Lyle Mcdonalds. Njegove knjige me niti niso fascinirale. Vse skupaj je predstavil le na drug način. Ampak za nekoga, ki gre prvič v to in ga zanima naj prebere.

4) Potem nekaj let nisem uporablajl nobene različice keto dokler nisem prišel v kontakt z Dave Palumbom, ki mi je pomagal pri priravah pri mojem povratku iz popolnega off življenja na tekmo v nekaj kratkih mesecih. Dave je zagovarjal tedensko keto z eni obrokom off v eni uri. Pomagal je tudi Petku s katerim sva takrat skupaj trenirala. Oba sva dosegla dobri formi vendar mislim da ima ta dieta ponovno kar nekja pomanjklivosti. Predvsem veliko preveč beljakovin. Mislim da sem imel na obrok okoli 50 g beljakovin in 25 g maščob kar je zelo slabo razmerje ter predvsem razmišljanje v offu. Pri tem razmerju ne moreš delovati optimalno. Možgani ne vedo kaj bi preferirali ali glukozo ali ketone. Konec tedna se počutiš zanič in komaj čakaš off. Seveda pa do izgube maščobe prihaja..

5) Povratek na keto pred kakih pol leta po pol letnem eksperimentu z beljakovinsko in testiranju različnih vplivov na telo. Kljub temu da sem prebral na tone strokovne literature, študij ter tekstov ljudi, ki uporabljajo keto za life extension, optimalno delovanje možganov in telesa sem bil še vedno v podzavestni pasti bb pogleda na keto. Vendarle rabimo dovolj beljakovin. Torej razmerje je bilo pod vplivom teh znastvenikov in ljudi že močno popravljeno vendar še stran od optimuma. Apetit je bil večino dni že popolnoma pod kontrolo, želja po oh in off obrokih se je izgubljala, energije na treningih je bilo po večini več kot dovolj razen po nekaj dnevih zaporednih trenigov po 2x na dan sem opazil da mišic ne čutim več kot je potrebno in nimam prave moči. Po dnevu odmora ko je nastalo nekaj glikogena je bilo ponovno super. Razmerje nekje 57% m in ostalo belajkovine ter dosti zelenjave. Možgani delovali ok. Veliko bolje kot na običajni hrani. Mislil sem da je to tisto kar lahko dosežem in s tem sem bil zadovoljen.

6) Prehod na pravo keto pa se je zgodil pred nekaj tedni ko sem testno (končno čeprav sem o tem prebiral že večkrat) vzdignil maščobe na rahlo preko 70% kalorij. Bum! Minil je kak dan in počutil sem se fenomenalno kljub strogi dieti za tekmo in številnim treningom, delu in študiju.

MOŽGANI - Možgani so pričeli delovati veliko veliko bolje kot kdajkoli v življenju in res iz dneva v dan je sedaj še bolje. Koncentracija na top nivoju preko celega dne, stalni rahel občutek euforije.. (poleg tega da ketonska dieta zmanšuje oksidativne procese v možganih in upočasnuje njihovo staranje (kot tudi drugih delov telesa) ima še ogromno plusov ki prihajajo na dan npr. tudi do 70% povečan pretok krvi v možgane, tvora neurotropnega faktorja in preko tega vpliva na neurogenezo - rast novih nevronov, delovanje na centre v možganih ki imajo za posledico rahel občutek euforije podobno kot delček delovanja amfetaminov, kofeina itd...). Predvsem sem zbran in koncentriran ter motiviran preko celotnega dne. Zjutraj vstanem ko raketa. Ko se zbudim sem po konci ready to go...

TRENING - Velika razlika. Lahko treniram, treniram in ne zmanjka energije. Končam le ker je mišica utrujena in izmučena. Po treningu grem delati ali študirati dalje.. Energije dovolje vedno. Ni tistega občutka da rabim obrok hidratov ali junka enkrat na teden itd...

POTREBA PO HRANI - nobene želje po oh, junku oziroma zadnja leta ljubitel zelenjave nima več želje po zelenjavi.Sicer pojem nekaj zelenjave vendar le iz stališča fitokemikalij. Želim si jajca, želim si maslo, želim si mastno meso ki ga nikoli nisem maral. Prav paše mi. Lakote ni. Lahko sem brez obroka dlje in ne občutim.Ne občutim na lakoti, ne občutim na počutju ali koncentraciji.. Čeprav skrbim da imam obrok na cca 3 h ker menim da je pomembno. Tudi jaz sem ljubil oh, res da ne sladkarij ampak testo,štrudli.. to je bilo težko izključiti. Sedaj me ne zanima oziroma mi celo ni všeč. Vsak lahko doseže to.

KRVNE VREDNOSTI - Glukoza močno padla na optimalen nizek referenčni nivo, podobno trigliceridi, holesterol za moje pojem optimalen visok na zgornjem referenčnem nivoju...

IZGUBA MAŠČOBE - Sedaj ko sem zvišal na cca 70% se je defintivno vidno pospešila. Ne dodajam obrokov off ki so mišljeni drugače za pospešitev presnove. Ni potrebe vsaj za enkrat. Res da je nivo maščobe v telesu res že nizek tako, da obstaja verjetnost da bom moral za res ekstremni nivo dodati kak hidratni dan. Ampak za enkrat ne kaže tako. Imam tudi rezerve v aerobnih če bi bilo potrebno.. Zakaj bi uničeval optimalno počutje in vpliv na telo na račun izgleda če ne bo potrebno....

TOREJ TISTI KI GRESTE NA KETO PAZITE DA IMATE RES 70% MAŠČOB!
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

loremipsum

Pleničar

Vnosov: 16

Odgovor Po jan 14, 2013 10:13

Re: Gromova keto zgodovina - pazite na dovolj maščob!

Zanima me če obstaja kakšna raziskava dolgoročnega (več let) vpliva s takim vnosom maščob. Nekje sem zasledil, da so maščobe lahko hkrati tudi gojišče bakterij. A je kaj resnice v tem? Da ne bo pomote, tudi sam verjamem v to dieto in jo imam namen probati. Menda tudi eskimi dobijo 50-70% energije iz maščob. Veljajo za ene najbolj zdravih ljudi. Mimogrede, a ni paleo dieta zelo podobna?
Zadnjič spremenil loremipsum, dne Po jan 14, 2013 10:25, skupaj popravljeno 2 krat.
<< x

unknown3

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 175

Odgovor Po jan 14, 2013 10:19

Super spisano. Imam pa eno vprašanje
A imaš na treningih veliko energije že od samega začetka, ali si imel kakšne probleme glede tega v prvih dneh? Pri sebi opažam velik pozitiven vpliv na kocentracijo... ampak na treningu sem pa zanič (trening je usmerjen v moč). Razmišljam, da se bo to normaliziralo po kakem tednu in bom morda lahko celo pridobival na moči, ko se telo prilagodi, kaj misliš?
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po jan 14, 2013 10:27

loremipsum je napisal/-a:Zanima me če obstaja kakšna raziskava dolgoročnega (več let) vpliva s takim vnosom maščob. Nekje sem zasledil, da so maščobe lahko hkrati tudi gojišče bakterij. A je kaj resnice v tem?

imaš nekajletne. imaš ogromno raziskav ki kažejo pozitivne vplive na telo v nekem obdobju. imaš znanje p metabolizmu pri človeku..potem imaš ljudi ki živijo na ketonski ki je edina pri njih efektivna pri epilepsiji. imaš narode ki živijo na ketonski celo življenje. imaš znasntvenike/ljudi ki so leta na ketonski. to je vse kar imaš. za mene je dovolj.

ne razumem kaj misliš s tem za gojišče za bakterije. to so predvsem beljakovine in hidrati. maščoba ti bo šla čez prebavni trakt da sploh ne boš vedel. hidrati pogosto fermenitrajo v črevesju in tudi želodcu (to ponavadi razlog za probleme z dvigom želodčne kisline), beljakovine gnijejo..
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po jan 14, 2013 10:32

loremipsum je napisal/-a:Zanima me če obstaja kakšna raziskava dolgoročnega (več let) vpliva s takim vnosom maščob. Nekje sem zasledil, da so maščobe lahko hkrati tudi gojišče bakterij. A je kaj resnice v tem? Da ne bo pomote, tudi sam verjamem v to dieto in jo imam namen probati. Menda tudi eskimi dobijo 50-70% energije iz maščob. Veljajo za ene najbolj zdravih ljudi. Mimogrede, a ni paleo dieta zelo podobna?

si malo vmes spremenil vprašanje. poleg eskimov so tu tudi Masai itd..
Paleo dieta je pač dieta po kateri so se prehranjevali naši predniki. Zdrava nepredelana hrana ne glede na razmerje oh/b/m. Res da je velikokrat bila v smeri večjega odstotka maščob. Bila pa je low carb tudi pri narodih ki so imeli dosti hidratov. Ker je bila pri teh narodih kalorično nizka (pravi oh) in predvsem je vsebovala dosti zdravih maščob (če tudi manjše koičine) in antioksidantov.

Morate razumeti da se na ketnski dogaja ponavadi še nekaj drugega. Vnos kalorij s časom postane avtomatično nižji. Ko se resetriajo centri za sitost/lakoto poješ toliko kot rabiš. in predvsem na ketonski dobiš vse kar nujno rabiš.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po jan 14, 2013 10:34

unknown3 je napisal/-a:Super spisano. Imam pa eno vprašanje
A imaš na treningih veliko energije že od samega začetka, ali si imel kakšne probleme glede tega v prvih dneh? Pri sebi opažam velik pozitiven vpliv na kocentracijo... ampak na treningu sem pa zanič (trening je usmerjen v moč). Razmišljam, da se bo to normaliziralo po kakem tednu in bom morda lahko celo pridobival na moči, ko se telo prilagodi, kaj misliš?

Seveda so problemi. iz mesec je bolje in to pri vseh.
Da pričel boš pridobivati na moči in tudi masi.Rabiš popolno adaptacijo ki pa zahteva čas! Odvisno od tvoje metabolne fleksibilnosti sedaj
<< x

venum

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 108

Odgovor Po jan 14, 2013 11:25

Sam sem že tretjič na ketonski dieti. Začel sem po novem letu in traja že 3. tedne. Prva 4.dni sembil na stari verziji...kasneje pa 70:30. Probal sem na več načinov hujšati (splošni nižji vnos od dneve potrebe, cik cak dieta, lowcarb) pa mi ta način edino paše maksimalno. Še sreča, da se šel pokukat malo kaj je novega na maxx forumu in evo...

Sam sem imel imel tudi napačen pogled na keto. Jaz nisem zaužil preveč beljakovin ampak premalo maščob. Nekot mi logika ni tega dovolila(cilj je zgubiti ne vnašati dodatno maščobo - napaka prirazmišljanju). Potem sem opazil kako telo in predvsem možgani drugače delujejo ko pri obroku vzameš dovolj maščob. V nasprotnem primeru sem čutil rahel glavobol. Enostavno sem povečal maščobe in je bilo vse super. Tudi sam nisem mogel verjeti, da lahko doživiš tisto evforično stanje, kjer te dobesedno meče od energije.

Ker že dolgo pred tem nisem redno treniral sem začel iz nule. Ne morem trditi, da je moč manjša, ker sem malo zaspal in mi je vse težko:) Treniram po občutku. Dajem dosti tudi na počitek. Počutim se krasno.

Najlepši del te diete je seveda sestava obrokov. 2obroka imam iz mesa, 2 jajca in 2 whey. Ko so dovoljene maščobe jedieta lahko zelo pisana in raznolika. Želja po sladki in junk hrani je na nuli, zaradi tega ne mislim delati off obrokov na račun OHjev,da ne pokvarim trenutnega stanja.

Okoli novega leta je bilo dosti prenajedanja. Vem da je nekaj vode in glikogena iz mišic terda je prebavni takt prazen. Ampak sem izgubil malo preveč kot sem vajen...6kg v3.tednih. Ne vem če je to ok.

Namen mojega postaje svetujem ostalim naj probajo(preden popluvajo). Od vseh ostalih diet je ta za izgubo maščobe za povprečnega človeka zelo primerna. Vsaj za začetek dokler se ne privadite na osnove hujšanja(več obrokov, omejitev oh, ....).
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po jan 14, 2013 11:31

Računaj da bo še dosti boljše! Za optimalno adaptacijo in delovanje organizma naj bi potreboval cca pol leta optimalne ketonske.. To ne pomeni da boš zanič :) Pomeni da bo konstatno bolje če delaš pravilno.

Pri meni se res še vedno občuti razlika s tem da moram gledati tudi na vnos kalorij, imam preveč treningov in prenizko raven telesne maščobe za zdravo.. Komaj čakam na večji vnos kasneje in testiranje. Kokosovo maslo pred učenjem ali sredi učenja ali pa MCT. in pdobne zadeve.
<< x

venum

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor Po jan 14, 2013 11:38

Tako dobro kot se počutim sedaj na tej prehrani se še nikoli nisem. Držal bom do cilja in naprej, ker je enostavo. Malo me samo strašijo s temi izjavami in študijami o škodljivosti keto diete na splošno zdravlje. Razmišljam ko dosežem cilj, da naredil tako kot je predlagal Mc Alex dodal po 4. dneh 1 obrok kvalitetne oh+vlaknine.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po jan 14, 2013 11:39

da vidimo te študije?
izjave pa lahko da marsikdo in na osnovi marsičesa...
<< x

venum

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Odgovor Po jan 14, 2013 11:51

Grom je napisal/-a:da vidimo te študije?
izjave pa lahko da marsikdo in na osnovi marsičesa...

Imaš prav...
<< x

AndrejT

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 2285

Odgovor Po jan 14, 2013 12:14

Gašper, verjetno sem falil temo in bi te rposil če prestaviš nekam drugam. Lepo bi te prosil za eno veliko uslugo. Moj prijatelj ima Epilepsijo in sem zasledil, da si omenil, da je KETO za tovrstne ljudi9 top. Mi lahko prosim priporočiš kake reference, poveš kaj več, mogoče kake linke, namig karkoli, da mu strnem v en obilen mail in posredujem. Te klasične knjige,ki si jih naštel mu bom zagotovo priporočil, rabim še kako študijo o povezavi KETO-EPIL. Če bi odgovoril bi ti bil zelo hvaležen, pa da dobimo novega KETO privrženca ;)

lp
V avto sem pričel tankati samo olje. Upam, da ta p***** požrešna gre na ketone! Slika
<< x

Ninja333

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 170

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po jan 14, 2013 12:18

kaj pa kalorični vnos?
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po jan 14, 2013 12:29

AndrejT je napisal/-a:Gašper, verjetno sem falil temo in bi te rposil če prestaviš nekam drugam. Lepo bi te prosil za eno veliko uslugo. Moj prijatelj ima Epilepsijo in sem zasledil, da si omenil, da je KETO za tovrstne ljudi9 top. Mi lahko prosim priporočiš kake reference, poveš kaj več, mogoče kake linke, namig karkoli, da mu strnem v en obilen mail in posredujem. Te klasične knjige,ki si jih naštel mu bom zagotovo priporočil, rabim še kako študijo o povezavi KETO-EPIL. Če bi odgovoril bi ti bil zelo hvaležen, pa da dobimo novega KETO privrženca ;)

lp

Za začetek nekaj PPT in tekstov iz našega faksa v prilogi..

Pripročam tudi knjigo-Dovolje enostavno napisana. Za zdravnike ter starše in tiste ki imajo epilepsijo..

Slika
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po jan 14, 2013 12:30

Ninja333 je napisal/-a:kaj pa kalorični vnos?

v osnovi je lahko nekaj višji. se pa telo resetira in poješ ravno toliko kot rabiš za vzdrževanje vitke postave in optimalno delovanje brez da bi gledal aklorije,
Naslednja

Vrni se na Ketogena dieta

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Warrior Solo Bar 35 g Maxx Burner